statystyki

Dodatnia wartość firmy jest bez PCC

autor: Łukasz Zalewski29.05.2019, 07:36; Aktualizacja: 29.05.2019, 07:39
Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. W wyniku nabycia powstała dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, czyli nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa.

Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego. W wyniku nabycia powstała dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, czyli nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa.źródło: ShutterStock

Dodatnia wartość firmy (goodwill), mimo niewątpliwego wymiaru finansowego, nie jest prawem majątkowym i nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnej – orzekł NSA.

Nie zgodził się tym samym z wyrokiem z 14 listopada 2018 r. (sygn. akt II FSK 3253/16), z którego wynikało, że goodwill jest prawem majątkowym.

Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 kodeksu cywilnego. W wyniku nabycia powstała dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, czyli nadwyżka ceny zakupu nad wartością rynkową składników majątku wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa.

W związku z tą transakcją notariusz pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych. Spółka uważała, że nienależnie. Wskazywała, że ustawa o PCC nie wymienia wśród czynności podlegających opodatkowaniu sprzedaży przedsiębiorstwa. W konsekwencji goodwill również nie podlega opodatkowaniu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane