statystyki

Karta karcie nierówna. Pytanie, co na to fiskus

autor: Patrycja Dudek, Łukasz Zalewski27.05.2019, 16:00
Na razie firmy oferujące karty paliwowe (emitenci) zgłaszają się do redakcji DGP z prośbą, byśmy zapewnili na łamach gazety, że ich karty dają prawo do odliczenia VAT.

Na razie firmy oferujące karty paliwowe (emitenci) zgłaszają się do redakcji DGP z prośbą, byśmy zapewnili na łamach gazety, że ich karty dają prawo do odliczenia VAT.źródło: ShutterStock

Operatorzy kart paliwowych przekonują, że po wyroku TSUE z 2 maja br. ich klienci wciąż mogą odliczać VAT.

Wszyscy jednak z niecierpliwością czekają na interpretację ogólną ministra finansów oraz wyrok NSA, który zapadnie po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Na razie firmy oferujące karty paliwowe (emitenci) zgłaszają się do redakcji DGP z prośbą, byśmy zapewnili na łamach gazety, że ich karty dają prawo do odliczenia VAT. Przekonują, że ich model biznesowy istotnie różni się od sytuacji spółki Vega International, której dotyczył wyrok unijnego trybunału.

Co zmienił wyrok

Chodzi o wyrok z 15 maja 2019 r. (sygn. akt C-235/18). TSUE rozstrzygnął w nim trwający od kilku lat spór wokół rozliczania transakcji z użyciem kart paliwowych. Trybunał uznał, że oferowanie kart paliwowych przez pośrednika – spółkę Vega International – nie jest dostawą paliwa, lecz usługą finansową, która jest zwolniona z VAT. Efekt? Karty nie dają prawa do odliczenia podatku (ani jego zwrotu).

O rozstrzygnięciu tym pisaliśmy w artykułach: „Karty paliwowe nie dają prawa do odliczenia VAT” (DGP nr 94/2019) oraz „Nie milkną echa wyroku TSUE w sprawie kart paliwowych” (DGP nr 97/2019).


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane