statystyki

Wyrok TSUE nie oznacza, że to koniec kart paliwowych?

autor: Radosław Kowalski27.05.2019, 10:32; Aktualizacja: 27.05.2019, 10:32
paliwo, stacja paliw

Firma PROKOW Sp. z o.o. zajmuje się produkcją urządzeń mechanicznych. Spółka zatrudnia wielu pracowników, którym zapewnia osobowe samochody służbowe, a także ma flotę samochodów dostawczych i ciężarowych, które wykorzystywane są wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności. Zarząd spółki uznał, że przy takiej liczbie pojazdów warto skorzystać z kart paliwowych dostarczonych przez dystrybutora.źródło: ShutterStock

Firma PROKOW Sp. z o.o. zajmuje się produkcją urządzeń mechanicznych. Spółka zatrudnia wielu pracowników, którym zapewnia osobowe samochody służbowe, a także ma flotę samochodów dostawczych i ciężarowych, które wykorzystywane są wyłącznie dla potrzeb prowadzonej działalności. Zarząd spółki uznał, że przy takiej liczbie pojazdów warto skorzystać z kart paliwowych dostarczonych przez dystrybutora.

Spółka podpisała więc umowę z jedną z firm paliwowych, która dystrybuuje paliwo przez własne oraz franczyzowe stacje benzynowe. W ramach tej umowy PROKOW dokonuje zakupu bezgotówkowego, tj. kierowca, tankując samochód, korzysta z karty, a raz w miesiącu spółka otrzymuje od dostawcy fakturę obejmującą dostawy z całego miesiąca (zarówno na stacjach własnych emitenta, jak i jego partnerów), na podstawie której dokonuje zapłaty. Ponadto umowa przewiduje, że za pomocą karty możliwe jest nabywanie paliwa na stacjach należących do innego koncernu paliwowego niż wystawca karty. Te dostawy są traktowane dokładnie tak samo jak realizowane na stacjach emitenta karty.

Obecnie firma wzięła w leasing kilka samochodów. W ramach podpisanej umowy leasingodawca zaoferował kartę paliwową. Oferta przewidywała, że korzystający opłacałby za kartę kilkanaście złoty miesięcznie, w zamian za co dokonywałby zakupu bezgotówkowego, płacąc za zakupione paliwo dopiero na podstawie zbiorczej faktury po zakończeniu miesiąca. Spółka nie podjęła decyzji o zawiązaniu takiej umowy, gdyż dyrektor finansowy postanowił się skonsultować z doradcą podatkowym.

Przy okazji dyrektor chciał porozmawiać z nim na temat funkcjonującego w spółce od lat modelu odsprzedaży świadczeń. PROKOW działa w grupie kilku spółek, dla których jest spółką matką. Wiele usług i towarów przeznaczonych dla poszczególnych spółek córek nabywanych jest centralnie przez PROKOW po to, by następnie odsprzedać je do docelowej spółki z grupy. Również w przypadku tak realizowanego zakupu towarów co do zasady faktura wystawiana jest na spółkę matkę, ale sam towar jest dostarczany przez rzeczywistego wykonawcę/dostawcę bezpośrednio do finalnego odbiorcy.

W ten sposób, tj. przez centralne rozliczenie w ramach refakturowania (oczywiście w praktyce refakturowanie dotyczy usług, ale tutaj chodzi o „odsprzedaż” paliwa), spółki córki zaopatrują się też w paliwo do części pojazdów. Wykorzystywane są karty paliwowe dostarczane spółce matce przez koncern paliwowy, które następnie w ramach umowy (co jest zaakceptowane przez koncern paliwowy) przypisywane są do pojazdów wykorzystywanych przez spółki córki i przekazywane ich kierowcom. Po otrzymaniu od koncernu paliwowego faktury za paliwo spółka matka wystawia na poszczególne spółki córki faktury za dostawę paliwa do ich samochodów. Na podstawie tych faktur spółki córki dokonują zapłaty na rachunek spółki matki za paliwo wykorzystane do ich pojazdów.

Już wcześniej doradca podatkowy spółki zwracał uwagę, że takie rozwiązanie dla nabywania paliwa jest obarczone dużym ryzykiem podatkowym, bo sądy administracyjne kwestionowały charakter łańcuchowy takich transakcji. Ostatnio doradca wskazał też, że w tej sprawie zapadł niekorzystny dla podatnika wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Mocno zaniepokoiło to dyrektora, szczególnie że zbiegło się w czasie z koniecznością weryfikacji oferty na karty paliwowej leasingodawcy. W związku z czym panowie umówili się na spotkanie, na które została zaproszona również pani Joanna, główna księgowa spółki.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane