statystyki

Darowizna z ręki do ręki nie jest zwolniona z podatku. Nawet jeśli pochodzi od dziadka

autor: Patrycja Dudek23.05.2019, 16:00
Chodziło o studenta, który twierdził, że dziadek nie ufa nowym technologiom i nie ma konta bankowego, dlatego przekazał mu 100 tys. zł bezpośrednio do ręki.

Chodziło o studenta, który twierdził, że dziadek nie ufa nowym technologiom i nie ma konta bankowego, dlatego przekazał mu 100 tys. zł bezpośrednio do ręki.źródło: ShutterStock

Wnuczek, który twierdzi, że wpłaconą na swój rachunek bankowy dużą kwotę dostał od dziadka, nie ma co liczyć na zwolnienie z podatku od spadków i darowizn – wynika z interpretacji fiskusa.

Chodziło o studenta, który twierdził, że dziadek nie ufa nowym technologiom i nie ma konta bankowego, dlatego przekazał mu 100 tys. zł bezpośrednio do ręki. Jeszcze tego samego dnia wnuczek wpłacił w placówce bankowej pieniądze na własny rachunek bankowy. Później zawarł jeszcze z dziadkiem umowę na piśmie potwierdzającą, że pieniądze dostał właśnie od niego i przesłał ją do urzędu skarbowego wraz z potwierdzeniem wpłaty na własny rachunek bankowy.

Liczył na to, że podjęte przez niego działania pozwolą mu skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. W urzędzie skarbowym dowiedział się jednak, że nadwyżka ponad 9637 zł będzie opodatkowana.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Zbigniew(2019-05-23 19:44) Zgłoś naruszenie 311

    Opływają partyjnaiki w sejmie i w rządzie w luksusy i ciągle im mało. Każdą resztkę by ludziom wyrwali.

    Odpowiedz
  • dziadek(2019-05-23 17:53) Zgłoś naruszenie 204

    ale za to 500(+) x 13 x 12 = 72 000 w rok już tak nawet w wypadku gdy popijamy i nie pracujemy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tomaszz(2019-05-24 01:11) Zgłoś naruszenie 191

    Paranoja... Już nawet naszej domniemanej przyszłej inteligencji - studentom kradną na swoje programy socjalne 500+, emerytura+. Co się dzieje w tym kraju? Czy to już jest ten czas w którym trzeba stąd uciekać? I jak tu próbować ułożyć sobie życie w tym kraju jak na każdym kroku nas okradają? Dzisiaj studentom, jutro licealistom, pojutrze podwyższą VAT na cukierki, żeby wyciągnąć i od najmłodszych. Czas się pakować i szukać normalności gdzie indziej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Obserwator (2019-05-24 14:11) Zgłoś naruszenie 132

    A Magdalena Adamowicz zapłaciła? Tez dostała od dziadków pieniądze jponoc dziadek jak był na robotach za Niemca przywiózł 🙄i kosze złota dostała i świadków szukają co te kosze widzieli ..... sprawy umarzają ....do EU startuje ....trza obserwować i tez pod dziadków sie podpiąć 😀 Wszak prawo skarbowe chyba równe dla wszystkich jest w Polsce ....ze tez nie jest wstyd ludziom aż tak mowy nienawiści używać do swoich celów ,,,,

    Odpowiedz
  • Ajk(2019-05-24 06:50) Zgłoś naruszenie 116

    Totalny głąb.Powinni wywalić go ze studiów i cofnąć maturę i kazać zwrócić koszty za kształcenie.

    Odpowiedz
  • Bania(2019-05-24 14:12) Zgłoś naruszenie 101

    Jest to zlodziejstwo

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2019-05-23 18:10) Zgłoś naruszenie 81

    KASta musi swój kolejny reket wyrwać ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MvM(2019-05-24 13:29) Zgłoś naruszenie 70

    WSA. Wpłata na konto darowizny w gotówce od rodzica a zwolnienie z podatku Z uzasadnienia: Skoro, poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że skarżąca otrzymała darowiznę środków pieniężnych, co wynika zarówno z dokumentów bankowych (tytuł wpłaty darowizna od ojca) jak i zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego, to sama okoliczność przekazania tych środków do rąk własnych obdarowanej oraz jej własna wpłata na rachunek bankowy, nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.WSA. Wpłata na konto darowizny w gotówce od rodzica a zwolnienie z podatku Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 6 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 266/17

    Odpowiedz
  • leo(2019-05-26 17:56) Zgłoś naruszenie 40

    Zabiorą studentowi, mimo że dziadkowi od którego dostał te pieniądze już podatek zabierali, kiedy dostawał wynagrodzenie albo emeryturę. Super, podwójne opodatkowanie, w zamian za to, że żyje się w tym "raju".

    Odpowiedz
  • Maria(2019-05-24 04:53) Zgłoś naruszenie 20

    Odziedziczyłam nie wielką działkę ok.1,5 ha chciała bym wynająć miejscowego rolnika żeby mi zaorał doprowadzić do porządku (ugór)drzewa samosiejki jak to uregulować prawnie by później nie mieć problemów czy jakaś umowa ,prosze o rade

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A od mamusi?(2019-05-24 13:35) Zgłoś naruszenie 10

    Co trzymała w pończosze....i otrzymała od swojej mamusi (babci) co też miała pod poduszką

    Odpowiedz
  • mark(2019-05-26 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli zakazane jest trzymanie pieniędzy na jednym koncie przez więcej niż jedną osobę? Skąd wynika ten zakaz? Z prawa wyssanego z palca? Czy może są jakieś przepisy.

    Odpowiedz
  • i tak tu prawdę napisać(2019-05-26 17:53) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby ciułał sobie w skarpecie od dzieciństwa - to by mu nic nie zrobili.

    Odpowiedz