statystyki

Rząd uszczelnia obrót olejem opałowym

autor: Łukasz Zalewski15.05.2019, 18:00
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września br., ale zgodnie z projektem firmy będą mogły przesyłać zgłoszenia rejestracyjne wcześniej.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września br., ale zgodnie z projektem firmy będą mogły przesyłać zgłoszenia rejestracyjne wcześniej.źródło: ShutterStock

Osoby fizyczne i kupujący jednorazowo do 100 kg lub 100 litrów olejów będą potwierdzać ich nabycie w formie elektronicznej. Wszyscy będą musieli też rejestrować się w urzędzie skarbowym. Hurtownicy dodatkowo będą zgłaszać przewóz fiskusowi, by ten mógł go monitorować.

Zakłada tak przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji pakietu przewozowego, czyli m.in. ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz ustawy o podatku akcyzowym.

Zasadniczo osoby fizyczne nie kupują oleju opałowego od podmiotów z innych państw UE, więc nie będą musiały zgłaszać jego przemieszczenia w systemie monitorowania (SENT). Będą musiały natomiast, tak jak dziś, potwierdzać jego odbiór. Obecnie muszą złożyć papierowe oświadczenie. Zastąpi je zgłoszenie elektroniczne. W praktyce będzie to można zrobić za pomocą aplikacji na tablety lub smartfony, która zostanie udostępniona sprzedawcom oleju.

Kupujący (osoby fizyczne) będą też mogli upoważnić sprzedawców do uzupełnienia informacji o odbiorze towaru w ich imieniu. Wtedy ich obowiązki dotyczące poświadczenia nabycia zostaną zredukowane do zera.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Skończyły się czasy tankowania opału(2019-05-16 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    20 lat temu co drugi Diesel jechał na opale.... Teraz silnik padnie po kilku kilometrach

    Odpowiedz
  • rozzalona(2019-05-16 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze piszesz tylko za tych ktorzy jezdzili na opale placa sprzedawcy oleju opalowego taki mielismy rzad i mamy taka sprawiedliwosc podobno w panstwie prawa PO i PSL nie poniesli rzadnej kary za zniszczenie firm a obecny rzad dalej to powiela choc kiedys sie z tym nie zgadzali

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane