statystyki

Rząd uszczelnia obrót olejem opałowym

autor: Łukasz Zalewski15.05.2019, 18:00
Nowelizacja ma wejść w życie 1 września br., ale zgodnie z projektem firmy będą mogły przesyłać zgłoszenia rejestracyjne wcześniej.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września br., ale zgodnie z projektem firmy będą mogły przesyłać zgłoszenia rejestracyjne wcześniej.źródło: ShutterStock

Osoby fizyczne i kupujący jednorazowo do 100 kg lub 100 litrów olejów będą potwierdzać ich nabycie w formie elektronicznej. Wszyscy będą musieli też rejestrować się w urzędzie skarbowym. Hurtownicy dodatkowo będą zgłaszać przewóz fiskusowi, by ten mógł go monitorować.

Zakłada tak przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji pakietu przewozowego, czyli m.in. ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz ustawy o podatku akcyzowym.

Zasadniczo osoby fizyczne nie kupują oleju opałowego od podmiotów z innych państw UE, więc nie będą musiały zgłaszać jego przemieszczenia w systemie monitorowania (SENT). Będą musiały natomiast, tak jak dziś, potwierdzać jego odbiór. Obecnie muszą złożyć papierowe oświadczenie. Zastąpi je zgłoszenie elektroniczne. W praktyce będzie to można zrobić za pomocą aplikacji na tablety lub smartfony, która zostanie udostępniona sprzedawcom oleju.

Kupujący (osoby fizyczne) będą też mogli upoważnić sprzedawców do uzupełnienia informacji o odbiorze towaru w ich imieniu. Wtedy ich obowiązki dotyczące poświadczenia nabycia zostaną zredukowane do zera.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Skończyły się czasy tankowania opału(2019-05-16 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    20 lat temu co drugi Diesel jechał na opale.... Teraz silnik padnie po kilku kilometrach

    Odpowiedz
  • rozzalona(2019-05-16 19:59) Zgłoś naruszenie 00

    dobrze piszesz tylko za tych ktorzy jezdzili na opale placa sprzedawcy oleju opalowego taki mielismy rzad i mamy taka sprawiedliwosc podobno w panstwie prawa PO i PSL nie poniesli rzadnej kary za zniszczenie firm a obecny rzad dalej to powiela choc kiedys sie z tym nie zgadzali

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane