Czy konieczna jest korekta podatku naliczonego w związku ze zwrotem części zaliczki po okresie przedawnienia?

autor: Marcin Szymankiewicz25.05.2019, 16:00
W tej sprawie otrzymanie części zaliczki (odpowiadającej kwocie netto) nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzyma zwrot części zaliczki.

W tej sprawie otrzymanie części zaliczki (odpowiadającej kwocie netto) nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym spółka otrzyma zwrot części zaliczki.źródło: ShutterStock

W sierpniu 2010 r. spółka wpłaciła na rzecz firmy X zaliczkę na poczet umowy o wykonanie usług. Jej otrzymanie potwierdzono fakturą, a podatek naliczony uwzględniono w VAT-7 za sierpień 2010 r.

Obecnie negocjowane jest porozumienie w sprawie zwrotu części wpłaconej zaliczki. Firma X z uwagi na przedawnienie zobowiązania w VAT nie wystawi faktury korygującej, tylko na podstawie noty zwróci część zaliczki w wysokości odpowiadającej kwocie netto wykazanej na fakturze dokumentującej otrzymanie w 2010 r. zaliczki. Czy otrzymanie po okresie przedawnienia zobowiązania w VAT przez spółkę części wpłaconej w 2010 r. zaliczki – odpowiadającej kwocie netto – bez udokumentowania jej fakturą korygującą nie spowoduje obowiązku korekty?


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane