Apel o zmianę przepisów dotyczących działania rzeczników konsumentów

autor: Patrycja Otto13.05.2019, 08:43; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:43
UOKiK potwierdza: liczba powództw i postępowań z udziałem rzeczników spada od 2012 r. Jeszcze kilka lat temu wynosiła ponad 4,4 tys. rocznie. Dziś jest o ok. 10 proc. mniejsza.

UOKiK potwierdza: liczba powództw i postępowań z udziałem rzeczników spada od 2012 r. Jeszcze kilka lat temu wynosiła ponad 4,4 tys. rocznie. Dziś jest o ok. 10 proc. mniejsza.źródło: ShutterStock

Przed kilkoma tygodniami Instytut Ochrony Praw Konsumentów zaapelował do Ministerstwa Sprawiedliwości o zmianę przepisów dotyczących działania rzeczników konsumentów. Resort uważa, że nie ma do tego podstaw.

Instytut zwrócił uwagę, że występując do sądu przeciwko nieuczciwym firmom, rzecznicy są narażeni na ryzyko ponoszenia kosztów procesowych (a więc np. wynagrodzenia pełnomocnika drugiej strony) z własnej kieszeni. Są zwolnieni tylko z kosztów sądowych. To powstrzymuje ich przed działaniem. DGP dotarł do stanowiska resortu w tej sprawie. Szans na zmianę nie ma, choć ministerstwo przyznaje, że byłaby ona korzystna z punktu widzenia rzeczników konsumentów. „Z drugiej strony wyłączałaby podstawowy mechanizm samokontroli w postaci odpowiedzialności za koszty procesu. Takie posunięcie niewątpliwie przyczyniłoby się do wszczynania procesu bez należytej oceny zasadności roszczenia, a w niektórych przypadkach nawet do wnoszenia pozwów na próbę”– czytamy w odpowiedzi departamentu legislacyjnego prawa cywilnego w MS.

Rzecznicy konsumentów, podobnie jak organizacje pozarządowe, są oburzeni.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane