Odliczanie VAT od wydatków inwestycyjnych. Prewspółczynnik ministra nie jest obligatoryjny

autor: Patrycja Dudek13.05.2019, 08:23; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:23
Podkreśliła, że ustawa o VAT nie narzuca sposobu obliczania prewspółczynnika. Ważne jest, żeby przyjęta metoda odpowiadała kryteriom wskazanym w art. 86a ust. 2a–2b ustawy o VAT i zasadzie neutralności tego podatku.

Podkreśliła, że ustawa o VAT nie narzuca sposobu obliczania prewspółczynnika. Ważne jest, żeby przyjęta metoda odpowiadała kryteriom wskazanym w art. 86a ust. 2a–2b ustawy o VAT i zasadzie neutralności tego podatku.źródło: ShutterStock

Samorządy mogą stosować wybraną przez siebie metodę odliczania VAT od wydatków inwestycyjnych, jeśli tylko wykażą, że jest ona reprezentatywna – po raz kolejny orzekł NSA.

Precedensowy wyrok w tej sprawie zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym już 26 czerwca 2018 r. (sygn. akt I FSK 219/18). Obecnie można już mówić o korzystnej dla gmin linii orzeczniczej (co potwierdzają m.in. wyroki o sygn. akt I FSK 1391/18, I FSK 411/18). Ze wszystkich tych orzeczeń wynika, że ustawa o VAT pozwala na stosowanie indywidualnych metod obliczania prewspółczynnika. W praktyce prowadzi to do możliwości odliczenia większej części podatku naliczonego, zawartego w cenie kupowanych towarów i usług (często są to wydatki inwestycyjne).

Chodzi o sytuacje, gdy gmina, poprzez swoje jednostki, wykonuje zarówno działalność publiczną (niepodlegającą VAT), jak i gospodarczą (opodatkowaną).


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane