statystyki

Kontrole celno-skarbowe są coraz bardziej trafne. Kwota ustaleń jednak spada

autor: Agnieszka Pokojska13.05.2019, 07:47; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:48
Obecnie – jak mówi ekspert – UCS-y mogą bardziej świadomie kierować kontrole i kłaść większy nacisk na analizę ryzyka.

Obecnie – jak mówi ekspert – UCS-y mogą bardziej świadomie kierować kontrole i kłaść większy nacisk na analizę ryzyka.źródło: ShutterStock

W 2018 r. urzędy celno-skarbowe przeprowadziły o ponad jedną trzecią kontroli mniej niż rok wcześniej. Średnio ustalenia na kontrolę wzrosły, ale w sumie ich kwota zmalała o prawie 3,5 mld zł.

Wynika tak z danych przekazanych DGP przez biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej. Przypomnijmy, że rok 2018 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania urzędów celno-skarbowych (UCS). Działają one od 1 marca 2017 r. w ramach Krajowej Administracji Skarbowej. Wcześniej ich obowiązki wykonywały urzędy kontroli skarbowej oraz oddzielnie urzędy celne.

Bardzo spadła liczba wszystkich kontroli – z ponad 7,6 tys. w 2016 r. do 3074 w roku ubiegłym.

Krajowa Administracja Skarbowa tłumaczy to zmianami organizacyjnymi i legislacyjnymi w ostatnich trzech latach, a także wdrożeniem nowych narzędzi informatycznych, które usprawniają typowanie do kontroli i samą ich realizację (np. jednolity plik kontrolny, system STIR).


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane