statystyki

Fundusz inwestycyjny płaci VAT za usługę agencji prasowej

autor: Łukasz Zalewski13.05.2019, 08:27; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:27
Usługi korzystające ze zwolnienia w zakresie zarządzania funduszami wymieniał też NSA w wyroku z 3 sierpnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1684/16). Nie ma wśród nich usług informowania, zatem są one objęte VAT.

Usługi korzystające ze zwolnienia w zakresie zarządzania funduszami wymieniał też NSA w wyroku z 3 sierpnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1684/16). Nie ma wśród nich usług informowania, zatem są one objęte VAT.źródło: ShutterStock

Dane od Bloomberga nie są usługą zarządzania, bo agencja nie uczestniczy w zarządzaniu funduszem ani mu nie doradza, zatem kupno takich informacji nie jest zwolnione z VAT – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych, które nabywa od agencji prasowej Bloomberg kompleksową usługę doradczą i informacyjną. Chodzi o pozyskiwanie aktualnych informacji ekonomicznych, analiz gospodarczych oraz giełdowych (m.in. o rynku towarów, akcji, walut, instrumentów pochodnych, danych właścicielskich, prognoz), a także informacji politycznych mających wpływ na światowe rynki kapitałowe. Dzięki tym danym fundusz może podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Agencja wystawia spółce faktury za subskrypcję, dostęp do sieci Bloomberga i do danych z poszczególnych rynków giełdowych. Sporne było to, czy usługa nabywana od agencji jest zwolniona z VAT.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane