statystyki

Fundusz inwestycyjny płaci VAT za usługę agencji prasowej

autor: Łukasz Zalewski13.05.2019, 08:27; Aktualizacja: 13.05.2019, 08:27
Usługi korzystające ze zwolnienia w zakresie zarządzania funduszami wymieniał też NSA w wyroku z 3 sierpnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1684/16). Nie ma wśród nich usług informowania, zatem są one objęte VAT.

Usługi korzystające ze zwolnienia w zakresie zarządzania funduszami wymieniał też NSA w wyroku z 3 sierpnia 2018 r. (sygn. akt I FSK 1684/16). Nie ma wśród nich usług informowania, zatem są one objęte VAT.źródło: ShutterStock

Dane od Bloomberga nie są usługą zarządzania, bo agencja nie uczestniczy w zarządzaniu funduszem ani mu nie doradza, zatem kupno takich informacji nie jest zwolnione z VAT – uznał WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych, które nabywa od agencji prasowej Bloomberg kompleksową usługę doradczą i informacyjną. Chodzi o pozyskiwanie aktualnych informacji ekonomicznych, analiz gospodarczych oraz giełdowych (m.in. o rynku towarów, akcji, walut, instrumentów pochodnych, danych właścicielskich, prognoz), a także informacji politycznych mających wpływ na światowe rynki kapitałowe. Dzięki tym danym fundusz może podejmować świadome decyzje inwestycyjne.

Agencja wystawia spółce faktury za subskrypcję, dostęp do sieci Bloomberga i do danych z poszczególnych rynków giełdowych. Sporne było to, czy usługa nabywana od agencji jest zwolniona z VAT.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane