Sztuczny podział transakcji nie pomoże uniknąć daniny

autor: Mariusz Szulc08.05.2019, 18:00
Chodziło o litewskiego przedsiębiorcę, który w grudniu 2012 r. sprzedał dom mieszkalny z częścią gruntu za równowartość ponad 130 tys. euro.

Chodziło o litewskiego przedsiębiorcę, który w grudniu 2012 r. sprzedał dom mieszkalny z częścią gruntu za równowartość ponad 130 tys. euro.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który sprzeda dwa odrębne towary w ramach jednej umowy, musi rozliczyć podatek od całej otrzymanej kwoty.

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że w takim wypadku nie można argumentować, że doszło do dwóch odrębnych transakcji i opodatkować należy tylko jedną – tę, której wartość przekroczyła limit zwolnienia dla najmniejszych firm.

Chodziło o litewskiego przedsiębiorcę, który w grudniu 2012 r. sprzedał dom mieszkalny z częścią gruntu za równowartość ponad 130 tys. euro. Nie rozliczył VAT od tej transakcji, gdyż uznał, że była to zwykła sprzedaż prywatnego majątku. Zakwestionowali to urzędnicy fiskusa podczas kontroli. Ich zdaniem transakcja podlegała VAT. Nakazali przedsiębiorcy dopłatę, której równowartość w euro wyniosła blisko 30 tys. euro (zaległy podatek z odsetkami oraz grzywna za złe rozliczenie).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane