statystyki

Podatkiem w cyfrowych gigantów. Jak Europa walczy o wpływy do budżetu od firm technologicznych

autor: Elżbieta Rutkowska07.05.2019, 08:18; Aktualizacja: 07.05.2019, 10:53
Google

Googleźródło: ShutterStock

Francuzi mają projekt ustawy, dzięki której do ich budżetu wpłyną daniny od firm technologicznych. Jeszcze dalej chcą pójść Austriacy i Czesi.

Podatek od usług cyfrowych to narzędzie, które ma sprawić, by amerykańskie firmy technologiczne daninę od swoich dochodów – przede wszystkim z reklam internetowych – uiszczały w krajach, w których je rzeczywiście osiągają. Podczas gdy toczone od miesięcy międzynarodowe debaty na ten temat wciąż nie przynoszą konkretnych rezultatów – ani na szczeblu Unii Europejskiej, ani Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) – we Francji parlament obraduje już nad ustawą wprowadzającą taką daninę.

Podatek obejmie czwórkę technologicznych gigantów: Google’a, Apple’a, Facebooka i Amazona – stąd jego potoczna nazwa GAFA. Ale na celowniku jest łącznie ok. 30 firm świadczących we Francji usługi cyfrowe. Opłata wyniesie 3 proc. obrotu osiągniętego we Francji. Zapłacą go przedsiębiorstwa osiągające co najmniej 750 mln euro przychodów na świecie i ponad 25 mln euro nad Sekwaną. Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział dziennikowi „Le Parisien”, że oprócz opodatkowania sprzedaży danych osobowych na potrzeby reklamowe nowe przepisy są też skierowane do platform zarabiających na łączeniu sprzedających z klientami, jak Airbnb, Amazon, Booking.com czy Uber. Nie obejmą zaś firm sprzedających swoje produkty na własnych stronach internetowych, jak Darty – francuski sprzedawca sprzętu RTV i AGD. Nowa danina ma obowiązywać już od tego roku i może wzbogacić budżet nawet o 500 mln euro rocznie.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane