Zwrot bezpodstawnie uzyskanego wynagrodzenia za usługi pozwala skorygować rozliczenia

autor: Mariusz Szulc07.05.2019, 16:00
Sąd zwrócił uwagę, że w przeciwnym wypadku naruszona zostałaby zasada neutralności VAT, bo spółka poniosłaby ciężar podatkowy od wynagrodzenia, które musiała zwrócić.

Sąd zwrócił uwagę, że w przeciwnym wypadku naruszona zostałaby zasada neutralności VAT, bo spółka poniosłaby ciężar podatkowy od wynagrodzenia, które musiała zwrócić.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który oddał kontrahentowi kwoty pozyskane z naruszeniem przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, może dokonywać korekty i obniżyć podstawę opodatkowania VAT do zera – tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Chodziło o spółkę zajmującą się hurtową dystrybucją szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych. W celu zwiększenia poziomu sprzedaży firma często organizowała akcje promocyjne, w których uczestniczyli zarówno jej klienci, jak i konsumenci końcowi. Akcje marketingowe były na tyle popularne, że przekładały się na większe obroty również u producentów towarów, dlatego spółka zaczęła ich obciążać kosztami świadczonej przez siebie usługi marketingowej. Część producentów odmawiała jednak płatności. Spory kończyły się w sądach powszechnych, które przyznawały im rację.

Orzekały, że wynagrodzenie za usługę promocyjną, którego domaga się spółka, jest bezprawną korzyścią w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zakazują one bowiem między kontrahentami płatności innych niż marża handlowa – opłata za przyjęcie towaru do sprzedaży.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane