statystyki

Dotacja od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju bez VAT

autor: Łukasz Zalewski06.05.2019, 08:20; Aktualizacja: 06.05.2019, 08:41
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że kwota dotacji będzie wchodziła do podstawy opodatkowania VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że kwota dotacji będzie wchodziła do podstawy opodatkowania VATźródło: ShutterStock

Wsparcie należy wliczać do podstawy opodatkowania tylko wtedy, gdy ma wpływ na cenę towarów i usług. Jeśli nie ma takiego związku, to również nie ma VAT – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła publicznej uczelni, która kształci kadrę oficerską m.in. do ochrony przeciwpożarowej. Placówka jest czynnym podatnikiem VAT i liderem konsorcjum powołanego do realizacji projektu badawczo-rozwojowego.

W ramach przedsięwzięcia ma zostać stworzony system do zarządzania bezpieczeństwem obiektów zabytkowych. Jego celem będzie m.in. wspomaganie osób prowadzących akcje ratownicze w muzeach, ochrona i zabezpieczanie dzieł sztuki np. w trakcie pożaru oraz zmniejszanie ryzyka jego wstąpienia. Koszty projektu ma pokryć Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), natomiast uczelnia nie może na nim nic zarobić. W trakcie realizacji projektu mogą powstawać autorskie prawa majątkowe do utworów (np. programów komputerowych), które uczelnia będzie przenosić nieodpłatnie na Skarb Państwa. W sprawie chodziło o to, czy dotacja z NCBiR będzie opodatkowana VAT. Sporna była też kwestia doliczania podatku w przypadku przenoszenia praw autorskich i odliczania VAT od zakupów towarów i usług wykorzystanych do realizacji projektu.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane