statystyki

Dotacja od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju bez VAT

autor: Łukasz Zalewski06.05.2019, 08:20; Aktualizacja: 06.05.2019, 08:41
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że kwota dotacji będzie wchodziła do podstawy opodatkowania VAT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że kwota dotacji będzie wchodziła do podstawy opodatkowania VATźródło: ShutterStock

Wsparcie należy wliczać do podstawy opodatkowania tylko wtedy, gdy ma wpływ na cenę towarów i usług. Jeśli nie ma takiego związku, to również nie ma VAT – przypomniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sprawa dotyczyła publicznej uczelni, która kształci kadrę oficerską m.in. do ochrony przeciwpożarowej. Placówka jest czynnym podatnikiem VAT i liderem konsorcjum powołanego do realizacji projektu badawczo-rozwojowego.

W ramach przedsięwzięcia ma zostać stworzony system do zarządzania bezpieczeństwem obiektów zabytkowych. Jego celem będzie m.in. wspomaganie osób prowadzących akcje ratownicze w muzeach, ochrona i zabezpieczanie dzieł sztuki np. w trakcie pożaru oraz zmniejszanie ryzyka jego wstąpienia. Koszty projektu ma pokryć Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), natomiast uczelnia nie może na nim nic zarobić. W trakcie realizacji projektu mogą powstawać autorskie prawa majątkowe do utworów (np. programów komputerowych), które uczelnia będzie przenosić nieodpłatnie na Skarb Państwa. W sprawie chodziło o to, czy dotacja z NCBiR będzie opodatkowana VAT. Sporna była też kwestia doliczania podatku w przypadku przenoszenia praw autorskich i odliczania VAT od zakupów towarów i usług wykorzystanych do realizacji projektu.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane