statystyki

Jak zaksięgować opłaty za parkowanie

autor: Marcin Nagórek20.10.2018, 11:30
Dlatego warto z skierować zapytanie do właściwej miejscowo izby, która na mocy art. 13 pkt 11 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych jest umocowana do udzielanie wyjaśnień na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, w tym gmin.

Dlatego warto z skierować zapytanie do właściwej miejscowo izby, która na mocy art. 13 pkt 11 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych jest umocowana do udzielanie wyjaśnień na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, w tym gmin.źródło: ShutterStock

Mamy w gminie wątpliwości, czy dobrze zaksięgowaliśmy wpływy według klasyfikacji budżetowej. W jednym przypadku chodzi o opłaty za parkowanie (dział 600, rozdział 60095 i paragraf 0690), w drugim o dotacje WFOŚGW na cele związane z azbestem (rozdział 90002, paragraf 2440). Czy popełniono jakieś błędy?

Wskazane przez gminę sposoby klasyfikacji budżetowej obu wspomnianych wpływów są z dużym prawdopodobieństwem wadliwe. Jeśli chodzi o środki pochodzące z opłat za parkowanie, przytoczyć należy oznaczenie sugerowanej przez gminę klasyfikacji budżetowej. Mianowicie te, które są zgodnie z postanowieniami rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych – dział 600 to: Transport i łączność, rozdział 60095 to: Pozostała działalność, paragraf 0690 to: Wpływy z różnych opłat. Jak już wyżej wskazano, sposób klasyfikacji, jaki dokonano w urzędzie w odniesieniu do oznaczenia rozdziału i paragrafu, nie jest właściwy w stosunku do wpływów tego rodzaju. Należy więc poszukać adekwatnych rozwiązań wynikających z ww. rozporządzenia. 


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane