statystyki

Jak zaksięgować opłaty za parkowanie

autor: Marcin Nagórek20.10.2018, 11:30
Dlatego warto z skierować zapytanie do właściwej miejscowo izby, która na mocy art. 13 pkt 11 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych jest umocowana do udzielanie wyjaśnień na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, w tym gmin.

Dlatego warto z skierować zapytanie do właściwej miejscowo izby, która na mocy art. 13 pkt 11 ustawy z 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych jest umocowana do udzielanie wyjaśnień na wystąpienia podmiotów wymienionych w art. 1 ust. 2 w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych, w tym gmin.źródło: ShutterStock

Mamy w gminie wątpliwości, czy dobrze zaksięgowaliśmy wpływy według klasyfikacji budżetowej. W jednym przypadku chodzi o opłaty za parkowanie (dział 600, rozdział 60095 i paragraf 0690), w drugim o dotacje WFOŚGW na cele związane z azbestem (rozdział 90002, paragraf 2440). Czy popełniono jakieś błędy?

Wskazane przez gminę sposoby klasyfikacji budżetowej obu wspomnianych wpływów są z dużym prawdopodobieństwem wadliwe. Jeśli chodzi o środki pochodzące z opłat za parkowanie, przytoczyć należy oznaczenie sugerowanej przez gminę klasyfikacji budżetowej. Mianowicie te, które są zgodnie z postanowieniami rozporządzenia ministra finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych – dział 600 to: Transport i łączność, rozdział 60095 to: Pozostała działalność, paragraf 0690 to: Wpływy z różnych opłat. Jak już wyżej wskazano, sposób klasyfikacji, jaki dokonano w urzędzie w odniesieniu do oznaczenia rozdziału i paragrafu, nie jest właściwy w stosunku do wpływów tego rodzaju. Należy więc poszukać adekwatnych rozwiązań wynikających z ww. rozporządzenia. 


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane