Sądy coraz częściej stają po stronie wplątanych w karuzelę przez oszustów. Ostatnio prezent zrobił im Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Chodzi o orzeczenie z 25 czerwca 2019 r., sygn. akt I SA/Łd 218/19 (nieprawomocne), ważne z punktu widzenia przedsiębiorców oskarżanych o brak należytej staranności. [ramka] Jak mówi Michał Wilk, doradca podatkowy i partner w Kancelarii Wilk Latkowski, łódzki sąd zaprezentował w tym wyroku bardzo cenne uwagi o:

Stanowisko łódzkiego sądu i innych sądów z ostatniego roku (np. WSA we Wrocławiu, a także NSA – czytaj o nich dalej) dowodzi, że orzecznictwo w tego typu sprawach się zmienia. Sądy po wielu latach nieco łaskawiej patrzą na sytuację podatników wkręconych w oszustwa VAT. Miejmy nadzieję, że jest to odwrócenie dotychczasowego, niekorzystnego trendu kształtowanego latami. Choć statystycznie wciąż dominuje orzecznictwo niekorzystne dla podatników i trudno im wygrać w sądzie w sprawie należytej staranności, ale kolejne pozytywne wyroki to krople, które drążą skałę.