statystyki

Prawo do 9-proc. CIT można łatwo stracić

autor: Mariusz Szulc11.04.2019, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2019, 07:23
Resort wyjaśniał również, że do limitu wlicza się także przychody zwolnione z podatku dochodowego (np. uzyskane odszkodowania, dotacje, dopłaty) i że nie należy go utożsamiać z definicją sprzedaży, o której mowa w ustawie o VAT.

Resort wyjaśniał również, że do limitu wlicza się także przychody zwolnione z podatku dochodowego (np. uzyskane odszkodowania, dotacje, dopłaty) i że nie należy go utożsamiać z definicją sprzedaży, o której mowa w ustawie o VAT.źródło: ShutterStock

Przychody z jednorazowej transakcji, która nie mieści się w profilu działalności firmy, mogą pozbawić prawa do preferencyjnej stawki podatku – potwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT niektórzy przedsiębiorcy mogą płacić ten podatek według stawki 9 proc. Preferencja dotyczy tylko dochodów innych niż uzyskane z zysków kapitałowych, a do tego przedsiębiorca, który chce z niej skorzystać, nie mógł w poprzednim roku mieć sprzedaży większej niż 1,2 mln euro (dla 2019 r. jest to 5 mln 135 tys. zł).

Przedsiębiorcy mają jednak problem, co rozumieć przez „sprzedaż”, o której mowa w tym przepisie.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane