statystyki

Prawo do 9-proc. CIT można łatwo stracić

autor: Mariusz Szulc11.04.2019, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2019, 07:23
Resort wyjaśniał również, że do limitu wlicza się także przychody zwolnione z podatku dochodowego (np. uzyskane odszkodowania, dotacje, dopłaty) i że nie należy go utożsamiać z definicją sprzedaży, o której mowa w ustawie o VAT.

Resort wyjaśniał również, że do limitu wlicza się także przychody zwolnione z podatku dochodowego (np. uzyskane odszkodowania, dotacje, dopłaty) i że nie należy go utożsamiać z definicją sprzedaży, o której mowa w ustawie o VAT.źródło: ShutterStock

Przychody z jednorazowej transakcji, która nie mieści się w profilu działalności firmy, mogą pozbawić prawa do preferencyjnej stawki podatku – potwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT niektórzy przedsiębiorcy mogą płacić ten podatek według stawki 9 proc. Preferencja dotyczy tylko dochodów innych niż uzyskane z zysków kapitałowych, a do tego przedsiębiorca, który chce z niej skorzystać, nie mógł w poprzednim roku mieć sprzedaży większej niż 1,2 mln euro (dla 2019 r. jest to 5 mln 135 tys. zł).

Przedsiębiorcy mają jednak problem, co rozumieć przez „sprzedaż”, o której mowa w tym przepisie.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane