Brak CIT nie zwalnia z podatku minimalnego

autor: Mariusz Szulc09.04.2019, 10:17; Aktualizacja: 09.04.2019, 10:18
podatek, księgowość, finanse

Stowarzyszenie zajmujące się działalnością pożytku publicznego musi płacić daninę od wynajmowanych budynków, jeżeli ich wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Nie ma znaczenia, że przychód z tego tytułu będzie przeznaczony na cele statutowe – stwierdził dyrektor KIS w najnowszej interpretacji.źródło: ShutterStock

Stowarzyszenie zajmujące się działalnością pożytku publicznego musi płacić daninę od wynajmowanych budynków, jeżeli ich wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Nie ma znaczenia, że przychód z tego tytułu będzie przeznaczony na cele statutowe – stwierdził dyrektor KIS w najnowszej interpretacji.

Tak samo odpowiedział 18 lutego br. wiceminister finansów Filip Świtała na zapytanie poselskie nr 8292. Chodziło wtedy o związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, który z jednej strony korzysta ze zwolnienia z CIT (przeznacza dochody na działalność statutową), a z drugiej strony zarabia na wynajmie budynków o wartości początkowej większej niż 10 mln zł. Z odpowiedzi wiceministra wynikało, że związek musi co miesiąc wpłacać podatek minimalny od przychodów z wynajmu, według stawki 0,035 proc.

Tak samo brzmi odpowiedź dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na pytanie stowarzyszenia. We wniosku o interpretację wyjaśniło ono, że w statucie ma zapisaną m.in. działalność w zakresie kultury fizycznej, kultury, oświaty i ochrony środowiska. Dochody przeznacza na cele statutowe, dzięki czemu są one zwolnione z CIT. Niezależnie od tego zarabia również na wynajmie budynków wartych więcej niż 10 mln zł.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane