statystyki

E-deklaracje w podatkach lokalnych coraz bliżej: Są już projekty rozporządzeń

autor: Łukasz Zalewski09.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 09.04.2019, 07:39
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanseźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekty rozporządzeń, które umożliwią przesyłanie podatnikom deklaracji na podatki: od nieruchomości, rolny i leśny drogą elektroniczną.

Projektowane rozporządzenia są niezbędne, aby podatnicy mogli składać gminom deklaracje i informacje na podatki lokalne. Zasadniczo taką możliwość przewidują znowelizowane przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatku leśnym, które wejdą w życie 1 lipca br. (Dz.U. poz. 2244). Nałożą one na gminne organy podatkowe obowiązek przyjmowania deklaracji i informacji od właścicieli nieruchomości w formie elektronicznej.

Projekty rozporządzeń przewidują, że e-deklaracje (m.in. na podatek od nieruchomości) będzie można składać albo za pomocą systemu ePUAP, albo używając własnych systemów informatycznych gmin (jeśli jednostki samorządowe wdrożą taki system i udostępnią go mieszkańcom).


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • as(2019-04-09 08:45) Zgłoś naruszenie 21

    Czyli... kolejne komplikacje, kolejne utrudnienia, kolejne kłody pod nogi... Coś, co było bajecznie proste, zacznie sprawiać nowe problemy, jakby nie było co robić.

    Odpowiedz
  • Myszeidos(2019-10-24 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno będzie prostsze, z tym, że wyłącznie w imaginacji biorącego kasę za wymyślanie takich nowinek. Ja już jestem po kilku doświadczeniach i szkoda gadać… Szczęśliwy że nie musi borykać z załatwianiem formalności związanych z podpisem elektronicznym, z posiadaniem odpowiednich urządzeń, z błędami, poprawkami... z życiem ogólnie. Nieżyciowy pomysł, ale odgórnie ubzdurany więc konieczny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane