statystyki

E-deklaracje w podatkach lokalnych coraz bliżej: Są już projekty rozporządzeń

autor: Łukasz Zalewski09.04.2019, 07:38; Aktualizacja: 09.04.2019, 07:39
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanseźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekty rozporządzeń, które umożliwią przesyłanie podatnikom deklaracji na podatki: od nieruchomości, rolny i leśny drogą elektroniczną.

Projektowane rozporządzenia są niezbędne, aby podatnicy mogli składać gminom deklaracje i informacje na podatki lokalne. Zasadniczo taką możliwość przewidują znowelizowane przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku rolnym i ustawy o podatku leśnym, które wejdą w życie 1 lipca br. (Dz.U. poz. 2244). Nałożą one na gminne organy podatkowe obowiązek przyjmowania deklaracji i informacji od właścicieli nieruchomości w formie elektronicznej.

Projekty rozporządzeń przewidują, że e-deklaracje (m.in. na podatek od nieruchomości) będzie można składać albo za pomocą systemu ePUAP, albo używając własnych systemów informatycznych gmin (jeśli jednostki samorządowe wdrożą taki system i udostępnią go mieszkańcom).


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • as(2019-04-09 08:45) Zgłoś naruszenie 21

    Czyli... kolejne komplikacje, kolejne utrudnienia, kolejne kłody pod nogi... Coś, co było bajecznie proste, zacznie sprawiać nowe problemy, jakby nie było co robić.

    Odpowiedz
  • Myszeidos(2019-10-24 10:40) Zgłoś naruszenie 00

    Na pewno będzie prostsze, z tym, że wyłącznie w imaginacji biorącego kasę za wymyślanie takich nowinek. Ja już jestem po kilku doświadczeniach i szkoda gadać… Szczęśliwy że nie musi borykać z załatwianiem formalności związanych z podpisem elektronicznym, z posiadaniem odpowiednich urządzeń, z błędami, poprawkami... z życiem ogólnie. Nieżyciowy pomysł, ale odgórnie ubzdurany więc konieczny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane