statystyki

COS-y nie uciekną przed podatkiem od nieruchomości

autor: Patrycja Dudek08.04.2019, 19:00
Zarówno WSA w Gdańsku, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że zwolnienie jest przewidziane tylko dla tych budynków, które są zarezerwowane do działalności podstawowej COS (niebędącej działalnością gospodarczą) oraz budynków, które są udostępniane na wyłączność stowarzyszeniom.

Zarówno WSA w Gdańsku, jak i Naczelny Sąd Administracyjny orzekły, że zwolnienie jest przewidziane tylko dla tych budynków, które są zarezerwowane do działalności podstawowej COS (niebędącej działalnością gospodarczą) oraz budynków, które są udostępniane na wyłączność stowarzyszeniom.źródło: ShutterStock

Centralny Ośrodek Sportu nie skorzysta ze zwolnienia podatkowego od nieruchomości, nawet gdy czasami bezpłatnie udostępnia obiekty stowarzyszeniom działającym na rzecz kultury fizycznej młodzieży – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodzi o spór pomiędzy burmistrzem Władysławowa a Centralnym Ośrodkiem Sportu w Cetniewie. Ośrodek złożył wniosek o interpretację w 2016 r., a więc już po nowelizacji ustawy o sporcie (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1263 ze zm.) wprowadzającej przepis, z którego wynika, że działalność COS polegająca na utrzymaniu i zarządzaniu obiektami sportowymi oraz przygotowywaniu kadry olimpijskiej do udziału w różnego rodzaju mistrzostwach nie stanowi działalności gospodarczej (art. 29 ust. 1a–b).

1 stycznia 2016 r. znowelizowano też art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.). Przed zwrotem „na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia” pojawiło się wtedy słowo „wyłącznie” . Od tej pory przepis mówi, że: „zwalnia się od podatku od nieruchomości grunty, budynki lub ich części zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży (w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu), z wyjątkiem wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, oraz grunty zajęte trwale na obozowiska i bazy wypoczynkowe dzieci i młodzieży”.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane