statystyki

Cesja leasingu a odliczenie rat od przychodu

autor: Agnieszka Pokojska01.04.2019, 09:08; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:15
Podatnik sądził, że w obu przypadkach będzie można nadal stosować dotychczasowe, korzystne przepisy. Podkreślił, że wynikiem cesji umowy nie jest zmiana lub zawarcie nowej umowy, lecz kontynuacja dotychczasowej.

Podatnik sądził, że w obu przypadkach będzie można nadal stosować dotychczasowe, korzystne przepisy. Podkreślił, że wynikiem cesji umowy nie jest zmiana lub zawarcie nowej umowy, lecz kontynuacja dotychczasowej.źródło: ShutterStock

Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia, ale po tej dacie doszło do jej cesji, to nowy korzystający nie może odjąć od przychodu rat powyżej 150 tys. zł – stwierdził dyrektor KIS.

Chodzi o przepisy obowiązujące od 2019 r. Ograniczyły one możliwość odliczania rat związanych z leasingiem samochodów osobowych. Obecnie leasingobiorcy mogą potrącić maksymalnie 150 tys. zł.

Zasadniczo nie dotyczy to umów zawartych przed 1 stycznia 2019 r. Do nich stosuje się dotychczasowe, korzystne przepisy, które pozwalały zaliczać do podatkowych kosztów całość rat, niezależnie od ich wartości.

Preferencję tę można jednak stracić, jeżeli zostaną wprowadzone zmiany w umowie – wynika to z art. 8 ust. 2 ustawy nowelizującej z 23 października 2018 r. (Dz.U. z 2018, poz. 2159). Zgodnie z tym przepisem do umów leasingu, najmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze dotyczących samochodu osobowego zawartych przed 1 stycznia 2019 r., zmienionych lub odnowionych po 31 grudnia 2018 r., stosuje się nowe przepisy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane