statystyki

Za wcześnie na panikę po wyroku TSUE. Polski leasing zwrotny nie jest podobny do europejskiego

autor: Marta Szafarowska, Bartosz Mazur23.04.2019, 07:21; Aktualizacja: 23.04.2019, 07:24
W punkcie 40 wyroku TSUE powołał się na postanowienie odsyłające, w którym stwierdzono, że analizowane transakcje „stanowią transakcje o charakterze czysto finansowym”. Podkreślenia wymaga, że w tym zakresie TSUE nie analizował szerzej ekonomicznej treści transakcji, ale jedynie „zaufał” sądowi, który zadał pytanie prejudycjalne.

W punkcie 40 wyroku TSUE powołał się na postanowienie odsyłające, w którym stwierdzono, że analizowane transakcje „stanowią transakcje o charakterze czysto finansowym”. Podkreślenia wymaga, że w tym zakresie TSUE nie analizował szerzej ekonomicznej treści transakcji, ale jedynie „zaufał” sądowi, który zadał pytanie prejudycjalne.źródło: ShutterStock

Polski leasing zwrotny nie jest podobny do europejskiego. Dlatego analizując skutki wyroku unijnego trybunału, trzeba pamiętać, że dotyczy on wyłącznie transakcji, które – same w sobie – są kwalifikowane jako dostawa towaru

W artykule „TSUE: leasing zwrotny nie daje prawa do odliczenia” (DGP nr 76/2019) opisano skutki wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 27 marca 2019 r. (w sprawie C-201/18 Mydibel).

TSUE zajął się specyficzną formą leasingu – tzw. leasingiem zwrotnym, który polega na tym, że dostawca towaru sprzedaje go firmie leasingowej, a potem uzyskuje prawo do jego używania i spłaca go w ratach.

Tylko usługa

W kluczowym fragmencie wyroku TSUE uznał, że dostawa przedmiotu leasingu na rzecz leasingodawcy i późniejsze oddanie go do używania leasingobiorcy stanowią jedną transakcję o finansowym charakterze. Wobec tego żadna z tych dostaw nie podlega opodatkowaniu VAT.

Interpretując ten wyrok, należy podkreślić, że nie chodzi tu o każdy leasing zwrotny, ale jedynie taki, w ramach którego umowa leasingu byłaby kwalifikowana – sama w sobie – jako dostawa towaru. Przekładając to na polskie warunki, chodzi więc tylko o leasing finansowy i leasing, którego przedmiotem są grunty.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane