statystyki

Wypłaty od TBS dla spadkobierców są bez PIT

autor: Magdalena Majkowska26.03.2019, 07:16; Aktualizacja: 26.03.2019, 08:12
Dla TBS oznacza to, że nie wykazuje ono wartości tego świadczenia w informacji podatkowej, o której mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o PIT.

Dla TBS oznacza to, że nie wykazuje ono wartości tego świadczenia w informacji podatkowej, o której mowa w art. 42a ust. 1 ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Zwrot zwaloryzowanej kwoty partycypacji osobie, która odziedziczyła prawo do tych należności, jest objęty podatkiem od spadków i darowizn, a nie dochodowym – stwierdził dyrektor KIS.

Pytanie zadało Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które wyjaśniło, że chcąc zamieszkać w bloku należącym do TBS, należy wpłacić partycypację. W momencie rezygnacji z wynajmowania mieszkania podlega ona zwrotowi w zwaloryzowanej wysokości.

W tej sprawie TBS wypłaciło partycypację nie na rzecz najemcy lokalu, lecz jego spadkobiercy. Wypłacona kwota była zwaloryzowana. Wątpliwości dotyczyły tego, czy opodatkowana podatkiem dochodowym powinna być cała zwracana kwota, czy wyłącznie waloryzacja.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane