Urzędnicy fiskusa będą nadzorować transport autogazu.Transport gazu LPG zostanie objęty specjalnym monitoringiem urzędników skarbowych. Zmiana wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego wczoraj przez resort finansów.
Potwierdziły się w ten sposób informacje, które przedstawiliśmy w DGP 36/2019 „Autogaz trafi pod lupę fiskusa”. Zapowiadaliśmy wtedy poszerzenie zakresu pakietu przewozowego (ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów) właśnie o transport gazu LPG. Oznacza to, że przedsiębiorcy wysyłający i odbierający takie towary oraz ich przewoźnicy będą musieli zgłaszać i aktualizować w elektronicznej bazie SENT najważniejsze dane dotyczące przesyłki. Kierowca transportu będzie włączać lokalizator GPS, co pozwoli urzędnikom fiskusa śledzić przejazdy w czasie rzeczywistym.
Nowe obowiązki nie obejmą wszystkich firm obracających LPG, bo fiskus nie chce zwiększać biurokracji. O rejestracji transportów w SENT będą więc musiały pamiętać firmy obracające autogazem oraz każdy przedsiębiorca, który handluje jakimkolwiek gazem LPG i potwierdza dostawy dokumentami papierowymi (taka możliwość istnieje tylko do końca 2019 r.). Takie zasady powinny więc przekonać firmy do szybszego przejścia na elektroniczne rozliczenia transakcji akcyzowych.
O potrzebie objęcia gazu LPG monitoringiem mówił pod koniec stycznia br. w wypowiedzi dla PAP Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w resorcie finansów. Podkreślił wtedy, że zmian oczekuje branża paliwowa, bo „duża różnica w opodatkowaniu LPG w zależności od wykorzystania jako źródło ciepła czy do napędu samochodów powoduje naturalną pokusę nadużyć”. Poinformował, że na cysternie przewożącej 20 tys. litrów gazu LPG oszuści fiskalni mogą zarobić 20 tys. zł. Własne szacunki na ten temat przedstawił też jeden z branżowych blogów zajmujących się oszustwami podatkowymi. Wynika z nich, że na jednej minicysternie można oszczędzić 220 zł, i to tylko na niezapłaconej akcyzie. Dzięki temu wiele małych stacji benzynowych dostaje LPG bez faktur VAT, a potem sprzedają gaz odbiorcom bez paragonów.
Nowelizacja wejdzie w życie trzy miesiące po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i, jak liczy resort finansów, ukróci podobne praktyki.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w konsultacjach publicznych