statystyki

Doradca podatkowy: Minister powinien uzupełnić objaśnienia w sprawie schematów podatkowych [WYWIAD]

autor: Łukasz Zalewski20.03.2019, 07:57; Aktualizacja: 20.03.2019, 07:57
podatek, księgowość, finanse

Problem dotyczy większości podmiotów powiązanych na rynku. Powinny one zbadać, czy nie wpadają w obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych.źródło: ShutterStock

- Znaczna część podmiotów powiązanych albo nie ma pojęcia o obowiązkach w zakresie raportowania, albo ich nie rozumie. Takiej świadomości nie mają również międzynarodowe grupy kapitałowe działające w Polsce - mówi w wywiadzie dla DGP Krzysztof Burzyński, doradca podatkowy, partner w BTTP.

Obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych dotyczy podmiotów, których przychody bądź koszty przekroczyły 10 mln euro. Co jeśli polska spółka nie przekracza tego progu, ale jest powiązana z podmiotem z grupy, który go przekracza?

W takim przypadku należy uznać, że jest to kwalifikowany korzystający, na którym może ciążyć obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych (MDR). Przepisy o MDR definiujące kwalifikowanego korzystającego wskazują bowiem jako jedną z rozłącznych przesłanek powiązanie w rozumieniu cen transferowych z podmiotem przekraczającym próg kwalifikowany. Słowem, jeśli polska spółka nie przekracza progów, ale jest powiązana osobowo lub kapitałowo z podmiotem krajowym bądź (moim zdaniem) zagranicznym, który te progi przekracza, to ciążą na niej obowiązki w zakresie MDR.

Czy w praktyce takich powiązań jest dużo?

Problem dotyczy większości podmiotów powiązanych na rynku. Powinny one zbadać, czy nie wpadają w obowiązek raportowania krajowych schematów podatkowych.

Jakie przykładowo schematy muszą zgłosić szefowi KAS podmioty powiązane?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane