statystyki

Błąd notariusza uratował podatników przed daniną

autor: Patrycja Dudek19.03.2019, 07:51; Aktualizacja: 19.03.2019, 07:56
Podatnicy wydali pieniądze z tej sprzedaży na zakup innej nieruchomości. Sądzili, że nie muszą płacić PIT od dochodu z tej sprzedaży, bo przysługuje im ulga mieszkaniowa.

Podatnicy wydali pieniądze z tej sprzedaży na zakup innej nieruchomości. Sądzili, że nie muszą płacić PIT od dochodu z tej sprzedaży, bo przysługuje im ulga mieszkaniowa.źródło: ShutterStock

Nie można kupić jednego i sprzedać tego samego jako czegoś zupełnie innego – orzekł NSA w sporze o to, co było przedmiotem sprzedaży: ekspektatywa czy prawo własności lokalu.

Sprzedaż ekspektatywy jest zaliczana do przychodów z praw majątkowych, przez co dochód z niej nie jest zwolniony z podatku (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT). Inaczej jest z przychodem ze sprzedaży praw do nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8). Ten nie powstaje, gdy sprzedaż ma miejsce po pięciu latach od nabycia, a jeśli następuje wcześniej, to podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej i w ten sposób również uniknąć podatku (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT ).


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane