statystyki

Błąd notariusza uratował podatników przed daniną

autor: Patrycja Dudek19.03.2019, 07:51; Aktualizacja: 19.03.2019, 07:56
Podatnicy wydali pieniądze z tej sprzedaży na zakup innej nieruchomości. Sądzili, że nie muszą płacić PIT od dochodu z tej sprzedaży, bo przysługuje im ulga mieszkaniowa.

Podatnicy wydali pieniądze z tej sprzedaży na zakup innej nieruchomości. Sądzili, że nie muszą płacić PIT od dochodu z tej sprzedaży, bo przysługuje im ulga mieszkaniowa.źródło: ShutterStock

Nie można kupić jednego i sprzedać tego samego jako czegoś zupełnie innego – orzekł NSA w sporze o to, co było przedmiotem sprzedaży: ekspektatywa czy prawo własności lokalu.

Sprzedaż ekspektatywy jest zaliczana do przychodów z praw majątkowych, przez co dochód z niej nie jest zwolniony z podatku (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT). Inaczej jest z przychodem ze sprzedaży praw do nieruchomości (art. 10 ust. 1 pkt 8). Ten nie powstaje, gdy sprzedaż ma miejsce po pięciu latach od nabycia, a jeśli następuje wcześniej, to podatnik może skorzystać z ulgi mieszkaniowej i w ten sposób również uniknąć podatku (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT ).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane