statystyki

Ulga na termomodernizację. Jak być eko i przy okazji zaoszczędzić na podatku dochodowym?

autor: Katarzyna Miazek12.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 12.03.2019, 07:48
podatek, księgowość, finanse

Jeśli przyjmiemy szacunkowy koszt gruntownej termomodernizacji 200-metrowego jednorodzinnego domu na poziomie 40 tys. zł (200 zł za 1 mkw.), w kieszeni właściciela nieruchomości, który skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej zostanie 7200 zł (według 18-proc. stawki PIT).źródło: ShutterStock

Zakup samochodu hybrydowego zwraca się po około trzech latach. Ale tylko pod warunkiem że rocznie przejedzie się nim około 50 tys. km.

Inwestycje w ochronę środowiska nie zawsze się zwracają, ale wielu przedsiębiorców nie docenia korzyści finansowych związanych z ekoinwestycjami i walką ze smogiem. Analizują je przez pryzmat obecnych wydatków, pomijając bieżące oszczędności podatkowe i długoterminowe zyski.

Ulga na termomodernizację

Przykładem rozwiązania pomagającego zwalczać smog, a jednocześnie dającego szansę na oszczędności, jest obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna. Uprawnieni są do niej podatnicy PIT: opłacający podatek według skali (18 proc. i 32 proc.), rozliczający się według liniowej stawki 19 proc. oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Ulga nie obejmuje więc inwestycji w mieszkaniach czy lokalach przemysłowych (np. biurowcach).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane