statystyki

Ulga na termomodernizację. Jak być eko i przy okazji zaoszczędzić na podatku dochodowym?

autor: Katarzyna Miazek12.03.2019, 07:48; Aktualizacja: 12.03.2019, 07:48
podatek, księgowość, finanse

Jeśli przyjmiemy szacunkowy koszt gruntownej termomodernizacji 200-metrowego jednorodzinnego domu na poziomie 40 tys. zł (200 zł za 1 mkw.), w kieszeni właściciela nieruchomości, który skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej zostanie 7200 zł (według 18-proc. stawki PIT).źródło: ShutterStock

Zakup samochodu hybrydowego zwraca się po około trzech latach. Ale tylko pod warunkiem że rocznie przejedzie się nim około 50 tys. km.

Inwestycje w ochronę środowiska nie zawsze się zwracają, ale wielu przedsiębiorców nie docenia korzyści finansowych związanych z ekoinwestycjami i walką ze smogiem. Analizują je przez pryzmat obecnych wydatków, pomijając bieżące oszczędności podatkowe i długoterminowe zyski.

Ulga na termomodernizację

Przykładem rozwiązania pomagającego zwalczać smog, a jednocześnie dającego szansę na oszczędności, jest obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna. Uprawnieni są do niej podatnicy PIT: opłacający podatek według skali (18 proc. i 32 proc.), rozliczający się według liniowej stawki 19 proc. oraz płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Ulga nie obejmuje więc inwestycji w mieszkaniach czy lokalach przemysłowych (np. biurowcach).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane