statystyki

STIR: Fiskus woli odstraszać niż blokować rachunki firm

autor: Marek Chądzyński11.03.2019, 07:12; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:02
Od wejścia w życie ustawy do 7 marca tego roku zablokowano 94 konta, które należały do 35 podmiotów. W sumie wartość zablokowanych środków to 23,5 mln zł.

Od wejścia w życie ustawy do 7 marca tego roku zablokowano 94 konta, które należały do 35 podmiotów. W sumie wartość zablokowanych środków to 23,5 mln zł.źródło: ShutterStock

Niespełna sto razy wobec 35 podatników – Krajowa Administracja Skarbowa rzadko sięga po oręż, który daje jej system do namierzania podejrzanych transakcji.

Od lipca ubiegłego roku służby skarbowe mają w swoim arsenale STIR, który pomaga im namierzać w sektorze finansowym podejrzane przelewy, będące efektem przestępstw skarbowych. Zadaniem STIR (system tele informatyczny izby rozliczeniowej) jest analizowanie przepływów pieniędzy pomiędzy poszczególnymi podmiotami i wychwytywanie anomalii oraz podejrzanych transakcji. Na podstawie informacji o przepływach, których dostarczają banki i Krajowa Izba Rozliczeniowa, i w oparciu o kilka dodatkowych kryteriów (np. geograficzne, wzajemnych powiązań między podmiotami i ich określonych zachowań) STIR przyporządkowuje automatycznie uczestnikom obrotu odpowiedni wskaźnik ryzyka. Działa to podobnie jak systemy bezpieczeństwa w bankach: jeśli na koncie klienta jest przeprowadzana jakaś nietypowa operacja, bank powinien się z nim skontaktować, by ustalić, czy nie padł ofiarą przestępstwa.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane