statystyki

STIR: Fiskus woli odstraszać niż blokować rachunki firm

autor: Marek Chądzyński11.03.2019, 07:12; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:02
Od wejścia w życie ustawy do 7 marca tego roku zablokowano 94 konta, które należały do 35 podmiotów. W sumie wartość zablokowanych środków to 23,5 mln zł.

Od wejścia w życie ustawy do 7 marca tego roku zablokowano 94 konta, które należały do 35 podmiotów. W sumie wartość zablokowanych środków to 23,5 mln zł.źródło: ShutterStock

Niespełna sto razy wobec 35 podatników – Krajowa Administracja Skarbowa rzadko sięga po oręż, który daje jej system do namierzania podejrzanych transakcji.

Od lipca ubiegłego roku służby skarbowe mają w swoim arsenale STIR, który pomaga im namierzać w sektorze finansowym podejrzane przelewy, będące efektem przestępstw skarbowych. Zadaniem STIR (system tele informatyczny izby rozliczeniowej) jest analizowanie przepływów pieniędzy pomiędzy poszczególnymi podmiotami i wychwytywanie anomalii oraz podejrzanych transakcji. Na podstawie informacji o przepływach, których dostarczają banki i Krajowa Izba Rozliczeniowa, i w oparciu o kilka dodatkowych kryteriów (np. geograficzne, wzajemnych powiązań między podmiotami i ich określonych zachowań) STIR przyporządkowuje automatycznie uczestnikom obrotu odpowiedni wskaźnik ryzyka. Działa to podobnie jak systemy bezpieczeństwa w bankach: jeśli na koncie klienta jest przeprowadzana jakaś nietypowa operacja, bank powinien się z nim skontaktować, by ustalić, czy nie padł ofiarą przestępstwa.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane