statystyki

Zerowa stawka w WDT tylko dla zarejestrowanych dostawców

autor: Patrycja Dudek04.03.2019, 08:51; Aktualizacja: 04.03.2019, 09:31
Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła indywidualnego przedsiębiorcy, który sprzedał na Słowację samochód ciężarowy.

Sprawa, którą zajmował się NSA, dotyczyła indywidualnego przedsiębiorcy, który sprzedał na Słowację samochód ciężarowy.źródło: ShutterStock

Kto w chwili składania deklaracji nie ma numeru VAT-UE, musi rozliczyć podatek od unijnej dostawy ze stawką krajową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Uzasadniając wyrok, sędzia Marek Kołaczek wyjaśnił, że wymóg takiej rejestracji najpóźniej w momencie składania deklaracji, w której wykazywana jest dostawa, jest zgodny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE i nie może zostać uznany za uciążliwy ani nierozsądny. Podkreślił, że rejestracja następuje poprzez złożenie bądź aktualizację zgłoszenia VAT-R i podatnik może jej dokonać łącznie ze złożeniem deklaracji VAT-7, w której wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT).

– Nie przysparza to zatem podatnikowi dodatkowych obowiązków, których nie byłby w stanie wykonać – powiedział sędzia Kołaczek.


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane