statystyki

Spadkobierca może zrealizować ulgę za spadkodawcę

autor: Patrycja Dudek25.02.2019, 11:20; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:37
Korzystne wyroki sądów są szansą dla spadkobierców na uniknięcie podwójnego opodatkowania odziedziczonych pieniędzy

Korzystne wyroki sądów są szansą dla spadkobierców na uniknięcie podwójnego opodatkowania odziedziczonych pieniędzyźródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku przysługuje nawet wtedy, gdy osoba, która sprzedała mieszkanie, nie zdążyła zadeklarować chęci skorzystania z ulgi, bo zmarła nim upłynął termin na złożenie zeznania PIT-39 - wynika z najnowszego wyroku NSA.

Korzystny dla spadkobierców wyrok zapadł w Naczelnym Sądzie Administracyjnym już m.in. w styczniu 2018 r. (sygn. akt II FSK 3633/15). Pisaliśmy o tym w artykule „Preferencję mieszkaniową można dziedziczyć” (DGP nr 15/2018).

W tamtej sprawie chodziło jednak o sytuację, w której spadkodawca zdążył przed śmiercią podpisać umowę przedwstępną i wpłacić pieniądze ze sprzedaży starego mieszkania na nowe, a jego spadkobiercy sfinalizowali jedynie zakup, podpisując przed notariuszem umowę ostateczną.

Nie zdążył zadeklarować


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane