statystyki

Umowa leasingu w spółce. Jak ją rozliczyć bilansowo? [PORADNIA RACHUNKOWA]

autor: Aneta Szwęch Ekspert z Zakresu Rachunkowości i Podatków25.02.2019, 11:00; Aktualizacja: 25.02.2019, 12:05
biznes, prawo, dokument, podpis

Jeżeli umowa leasingu spełnia jeden z siedmiu warunków określonych w art. 3 ust. 4 u.r. (a tak jest zazwyczaj) to dla celów bilansowych przedmiot takiej umowy, po zaliczeniu go do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jest amortyzowany bilansowo.źródło: ShutterStock

Kiedy skorygować przychód bilansowy związany z przyznanymi rabatami

Czy spółka może dla celów bilansowych rozliczać umowę leasingu tak jak w podatkach

Z jaką dokładnością należy podawać dane liczbowe zawarte w sprawozdaniu

Jak zaewidencjonować opłatę produktową

Prowadzę księgi rachunkowe hurtowni artykułów instalacyjno-sanitarnych. W lutym firma wystawiła kilka faktur korygujących sprzedaż zrealizowaną w ubiegłym roku. Powodem wystawienia tych korekt było przyznanie głównym odbiorcom rabatów za obroty w roku ubiegłym. W jakim momencie należy skorygować przychód bilansowy związany z przyznanymi rabatami?

Wszelkie korekty przychodów ze sprzedaży powinny być ujmowane w księgach rachunkowych okresu, w którym powstał ten przychód (a nie w księgach rachunkowych okresu, w którym wystawiono fakturę korygującą). W ten sposób rabat zostaje przypisany do tego okresu, w którym zaliczono do kosztów wartość towarów objętych tym rabatem, co pozwala na określenie faktycznych przychodów i kosztów tego okresu.

Dla celów bilansowych faktury korygujące przychód ze sprzedaży towarów i usług, spowodowane udzieleniem rabatów potransakcyjnych, zasadniczo powinny być rozliczane w okresie, w którym wystąpił przychód ze sprzedaży. Korekty te wyznaczają bowiem ostateczną wysokość zrealizowanej sprzedaży i osiągniętego wyniku finansowego. Taki sposób postępowania wynika z art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), który stanowi, że w zakresie sprzedaży towarów i usług wynik działalności operacyjnej jednostki stanowi różnicę między przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń (bez VAT oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem), a wartością sprzedanych produktów, towarów i materiałów wycenionych w kosztach wytworzenia albo cenach nabycia, albo zakupu.

zobacz także:

Ewidencja faktury korygującej przychód ze sprzedaży towarów i usług wystawionej w związku z przyznanym rabatem skalkulowanym na podstawie obrotów roku poprzedniego powinna przebiegać następująco. Faktura korygująca „in minus”– rabat potransakcyjny:

a) zmniejszenie przychodu netto ze sprzedaży:


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane