statystyki

Umowa leasingu w spółce. Jak ją rozliczyć bilansowo? [PORADNIA RACHUNKOWA]

autor: Aneta Szwęch Ekspert z Zakresu Rachunkowości i Podatków25.02.2019, 11:00; Aktualizacja: 25.02.2019, 12:05
biznes, prawo, dokument, podpis

Jeżeli umowa leasingu spełnia jeden z siedmiu warunków określonych w art. 3 ust. 4 u.r. (a tak jest zazwyczaj) to dla celów bilansowych przedmiot takiej umowy, po zaliczeniu go do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jest amortyzowany bilansowo.źródło: ShutterStock

Kiedy skorygować przychód bilansowy związany z przyznanymi rabatami

Czy spółka może dla celów bilansowych rozliczać umowę leasingu tak jak w podatkach

Z jaką dokładnością należy podawać dane liczbowe zawarte w sprawozdaniu

Jak zaewidencjonować opłatę produktową

Prowadzę księgi rachunkowe hurtowni artykułów instalacyjno-sanitarnych. W lutym firma wystawiła kilka faktur korygujących sprzedaż zrealizowaną w ubiegłym roku. Powodem wystawienia tych korekt było przyznanie głównym odbiorcom rabatów za obroty w roku ubiegłym. W jakim momencie należy skorygować przychód bilansowy związany z przyznanymi rabatami?

Wszelkie korekty przychodów ze sprzedaży powinny być ujmowane w księgach rachunkowych okresu, w którym powstał ten przychód (a nie w księgach rachunkowych okresu, w którym wystawiono fakturę korygującą). W ten sposób rabat zostaje przypisany do tego okresu, w którym zaliczono do kosztów wartość towarów objętych tym rabatem, co pozwala na określenie faktycznych przychodów i kosztów tego okresu.

Dla celów bilansowych faktury korygujące przychód ze sprzedaży towarów i usług, spowodowane udzieleniem rabatów potransakcyjnych, zasadniczo powinny być rozliczane w okresie, w którym wystąpił przychód ze sprzedaży. Korekty te wyznaczają bowiem ostateczną wysokość zrealizowanej sprzedaży i osiągniętego wyniku finansowego. Taki sposób postępowania wynika z art. 42 ust. 2 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.), który stanowi, że w zakresie sprzedaży towarów i usług wynik działalności operacyjnej jednostki stanowi różnicę między przychodami netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń (bez VAT oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem), a wartością sprzedanych produktów, towarów i materiałów wycenionych w kosztach wytworzenia albo cenach nabycia, albo zakupu.

zobacz także:

Ewidencja faktury korygującej przychód ze sprzedaży towarów i usług wystawionej w związku z przyznanym rabatem skalkulowanym na podstawie obrotów roku poprzedniego powinna przebiegać następująco. Faktura korygująca „in minus”– rabat potransakcyjny:

a) zmniejszenie przychodu netto ze sprzedaży:


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane