Księgowi mają problemy z kryptowalutami

autor: Agnieszka Pokojska25.02.2019, 11:00; Aktualizacja: 25.02.2019, 11:34
Burnos: Biegły rewident może zakwestionować przyjętą na dzień bilansowy wycenę kryptowaluty, jeśli zarząd przyjmie cenę z giełdy o niskiej płynności, z której firma nie korzysta, a dobór kursu wyceny wynika przede wszystkim z jego najwyższego poziomu spośród pozostałych giełd.

Burnos: Biegły rewident może zakwestionować przyjętą na dzień bilansowy wycenę kryptowaluty, jeśli zarząd przyjmie cenę z giełdy o niskiej płynności, z której firma nie korzysta, a dobór kursu wyceny wynika przede wszystkim z jego najwyższego poziomu spośród pozostałych giełd.źródło: ShutterStock

- Kryptowaluty mogą być kłopotem w momencie sporządzania sprawozdania finansowego. Trzeba bowiem sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nie straciły na wartości. A nie jest to takie łatwe - mówi Krzysztof Burnos dla DGP.

W zeszłym roku dużo uwagi poświęcano kryptowalutom. Czy księgowanie operacji z nimi związanych to problem?

Powinniśmy zacząć od tego, że kryptowaluty są związane z pojawieniem się innowacyjnej technologii rejestrowania i przechowywania danych wykorzystującej kryptografię. Technologia blockchain powoduje, że w firmach pojawiają się nowe rozwiązania biznesowe. 

Przykładowo jeden z ubezpieczycieli wdrożył automatyczny proces, który w momencie opóźnienia samolotu w czasie rzeczywistym wypłaca pasażerom odszkodowanie. Chodzi o to, że gdy mija druga godzina opóźnienia, co uprawnia do występowania o zadośćuczynienie, kod komputerowy wpisany w blockchain umożliwia automatyczne przekazanie im środków. Rozliczenie to realizowane jest za pomocą tokenów, których szczególną formą są właśnie kryptowaluty.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane