statystyki

Podatkowy spór o szyld firmy wciąż nierozstrzygnięty

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.02.2019, 08:12; Aktualizacja: 19.02.2019, 08:39
Jeżeli jednak urząd ustali, że rejestracja VAT zostanie prawdopodobnie wykorzystana do popełnienia oszustwa, to powinien odmówić rejestracji – stwierdził TSUE. Uznał więc, że organy podatkowe mają prawo przeprowadzać „kontrolę prewencyjną”, czyli badać np., do jakich zadań spółka została powołana, jak została zorganizowana, jak ma funkcjonować, a także gdzie.

Jeżeli jednak urząd ustali, że rejestracja VAT zostanie prawdopodobnie wykorzystana do popełnienia oszustwa, to powinien odmówić rejestracji – stwierdził TSUE. Uznał więc, że organy podatkowe mają prawo przeprowadzać „kontrolę prewencyjną”, czyli badać np., do jakich zadań spółka została powołana, jak została zorganizowana, jak ma funkcjonować, a także gdzie.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

Podatnik nie może działać w piwnicy, ale może w domku letniskowym nad jeziorem – wynika z sądowych orzeczeń dotyczących odmów rejestracji dla celów VAT.

Tydzień temu pisaliśmy o pytaniach zadawanych przedsiębiorcom przez Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto. Urząd chce wiedzieć nie tylko, jaki rodzaj działalności wykonuje firma, jaki ma tytuł prawny do zajmowanego lokalu, czy korzysta z lokalu, w którym mieści się jej siedziba, gdzie działa zarząd. Zadaje też wiele innych pytań: ile razy i z kim spotykają się przedstawiciele spółki, jak często sami bywają w siedzibie firmy, w jaki sposób firma kontaktuje się z kontrahentami, jak oni kontaktują się z nią (patrz. „Fiskus pyta nie tylko o podatki. Również o lokale, wizyty, klientów…”, DGP nr 29/2019).

W odpowiedzi dla DGP biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej wyjaśniło, że pytania są kierowane do podmiotów, które złożyły wniosek (VAT-R) o zarejestrowanie ich jako podatników VAT (czynnych lub zwolnionych).

Orzecznictwo sądów w tej kwestii nie jest zbyt bogate, zwłaszcza w kontekście zmian, które od 1 stycznia 2017 r. znacznie rozszerzyły uprawnienia weryfikacyjne organów podatkowych. Ponadto każda z takich spraw jest rozpatrywana przez nie indywidualnie i – podobnie jak w sporach dotyczących sprzedaży działek (czy to działalność gospodarcza), czy zakupu mieszkań na wynajem (czy przysługuje ulga mieszkaniowa w PIT) – nie ma jednej odpowiedzi o granice swobodnej oceny dowodów przez fiskusa.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane