Doładowania i pakiety startowe sieci komórkowej. Kiedy powstaje przychód?

autor: Łukasz Zalewski14.02.2019, 16:00
W momencie otrzymania należności za doładowanie spółka uzyskuje przysporzenie, które jest bezzwrotne i definitywne

W momencie otrzymania należności za doładowanie spółka uzyskuje przysporzenie, które jest bezzwrotne i definitywneźródło: ShutterStock

W przypadku doładowań i pakietów startowych sieci komórkowej przychód powstaje w momencie ich sprzedaży. Jest to przychód definitywny – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła jednego z operatorów komórkowych, który sprzedaje doładowania (online, offline oraz karty zdrapki) i pakiety startowe na usługi telekomunikacyjne. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, kiedy spółka ma rozpoznać przychód.

W praktyce w grę wchodziło wiele opcji: moment wydania doładowania/pakietu dystrybutorowi lub ostatecznemu klientowi, moment realizacji sprzedaży sfinansowanej przez ostatecznego klienta, ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w którym upłynął termin ważności doładowania/pakietu startowego itd.

Spółka chciała traktować otrzymaną wpłatę od klienta jak zaliczkę, czyli za „pobraną wpłatę lub zarachowaną należność na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych” (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT). Obowiązek podatkowy od takich wpłat jest odroczony.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane