statystyki

Doładowania i pakiety startowe sieci komórkowej. Kiedy powstaje przychód?

autor: Łukasz Zalewski14.02.2019, 16:00
W momencie otrzymania należności za doładowanie spółka uzyskuje przysporzenie, które jest bezzwrotne i definitywne

W momencie otrzymania należności za doładowanie spółka uzyskuje przysporzenie, które jest bezzwrotne i definitywneźródło: ShutterStock

W przypadku doładowań i pakietów startowych sieci komórkowej przychód powstaje w momencie ich sprzedaży. Jest to przychód definitywny – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła jednego z operatorów komórkowych, który sprzedaje doładowania (online, offline oraz karty zdrapki) i pakiety startowe na usługi telekomunikacyjne. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, kiedy spółka ma rozpoznać przychód.

W praktyce w grę wchodziło wiele opcji: moment wydania doładowania/pakietu dystrybutorowi lub ostatecznemu klientowi, moment realizacji sprzedaży sfinansowanej przez ostatecznego klienta, ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w którym upłynął termin ważności doładowania/pakietu startowego itd.

Spółka chciała traktować otrzymaną wpłatę od klienta jak zaliczkę, czyli za „pobraną wpłatę lub zarachowaną należność na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych” (art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT). Obowiązek podatkowy od takich wpłat jest odroczony.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane