statystyki

Stawka VAT nie będzie zależała od symbolu publikacji

autor: Mariusz Szulc, Magdalena Majkowska12.02.2019, 07:24; Aktualizacja: 12.02.2019, 08:18
Z kolei Izba Wydawców Prasy obawia się skutków planowanego ujednolicenia stawki VAT na czasopisma na poziomie 8 proc. Gdy taka zmiana wejdzie w życie, to wydawcy gazet specjalistycznych i lokalnych, którzy obecnie rozliczają 5-proc. VAT, stracą takie prawo i będą musieli podnieść ceny. To przełoży się na redukcję etatów dziennikarskich i zagrozi samemu funkcjonowaniu tych tytułów – przestrzega IWP i sugeruje ujednolicenie stawki VAT na poziomie 5 proc.

Z kolei Izba Wydawców Prasy obawia się skutków planowanego ujednolicenia stawki VAT na czasopisma na poziomie 8 proc. Gdy taka zmiana wejdzie w życie, to wydawcy gazet specjalistycznych i lokalnych, którzy obecnie rozliczają 5-proc. VAT, stracą takie prawo i będą musieli podnieść ceny. To przełoży się na redukcję etatów dziennikarskich i zagrozi samemu funkcjonowaniu tych tytułów – przestrzega IWP i sugeruje ujednolicenie stawki VAT na poziomie 5 proc.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów odstępuje od powiązania stawki VAT na książki i czasopisma z oznaczeniami ISBN, ISSN, ale nie będzie specjalnej komisji badającej, czy dane wydawnictwo spełnia definicję książki – wyjaśnił wiceminister Filip Świtała w odpowiedzi na interpelację.

Zaprzeczył, jakoby niższa 5-proc. stawka VAT miała być wyłącznie na produkty zaakceptowane przez urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wskazał, że w nowej, projektowanej matrycy stawek VAT chodzi o uproszczenie systemu przez stosowanie zasadniczo takiej samej stawki podatku dla całych działów Nomenklatury Scalonej, według której mają być identyfikowane towary do celów VAT.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane