statystyki

Stawka VAT nie będzie zależała od symbolu publikacji

autor: Mariusz Szulc, Magdalena Majkowska12.02.2019, 07:24; Aktualizacja: 12.02.2019, 08:18
Z kolei Izba Wydawców Prasy obawia się skutków planowanego ujednolicenia stawki VAT na czasopisma na poziomie 8 proc. Gdy taka zmiana wejdzie w życie, to wydawcy gazet specjalistycznych i lokalnych, którzy obecnie rozliczają 5-proc. VAT, stracą takie prawo i będą musieli podnieść ceny. To przełoży się na redukcję etatów dziennikarskich i zagrozi samemu funkcjonowaniu tych tytułów – przestrzega IWP i sugeruje ujednolicenie stawki VAT na poziomie 5 proc.

Z kolei Izba Wydawców Prasy obawia się skutków planowanego ujednolicenia stawki VAT na czasopisma na poziomie 8 proc. Gdy taka zmiana wejdzie w życie, to wydawcy gazet specjalistycznych i lokalnych, którzy obecnie rozliczają 5-proc. VAT, stracą takie prawo i będą musieli podnieść ceny. To przełoży się na redukcję etatów dziennikarskich i zagrozi samemu funkcjonowaniu tych tytułów – przestrzega IWP i sugeruje ujednolicenie stawki VAT na poziomie 5 proc.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów odstępuje od powiązania stawki VAT na książki i czasopisma z oznaczeniami ISBN, ISSN, ale nie będzie specjalnej komisji badającej, czy dane wydawnictwo spełnia definicję książki – wyjaśnił wiceminister Filip Świtała w odpowiedzi na interpelację.

Zaprzeczył, jakoby niższa 5-proc. stawka VAT miała być wyłącznie na produkty zaakceptowane przez urzędników Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wskazał, że w nowej, projektowanej matrycy stawek VAT chodzi o uproszczenie systemu przez stosowanie zasadniczo takiej samej stawki podatku dla całych działów Nomenklatury Scalonej, według której mają być identyfikowane towary do celów VAT.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane