statystyki

Liss: Krótki najem korzystny, jeżeli w polisie jest wartość auta [WYWIAD]

autor: Magdalena Majkowska28.01.2019, 08:35; Aktualizacja: 28.01.2019, 10:29
Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland fot. Materiały prasowe

Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland fot. Materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Przedsiębiorcy wynajmujący drogie auta za granicą mogą mieć duży problem z rozliczaniem w kosztach związanych z tym wydatków - mówi Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland.

Limit 150 tys. zł rozliczania w kosztach samochodów osobowych stosuje się nie tylko do wieloletnich umów leasingu czy najmu, ale i umów krótkoterminowego korzystania z drogich aut, tj. krócej niż 6 miesięcy. Inny jest jednak sposób kalkulacji proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Powiązano go z wartością dla celów ubezpieczenia, dlaczego?

W przypadku najmu krótkoterminowego przyjęto – poniekąd słuszne – założenie, że najemca nie dysponuje informacją o wartości samochodu, więc należy ją zaczerpnąć z polisy ubezpieczeniowej. Mówi o tym art. 16 ust. 5d ustawy o CIT, niestety w świetle przepisów jest to jedyny i obligatoryjny sposób ustalenia wartości pojazdu, co w określonych przypadkach może zamknąć drogę do zaliczenia wydatków związanych z najmem do kosztów uzyskania przychodów.

Co ma zrobić przedsiębiorca, który w polisie nie ma podanej wartości ubezpieczeniowej auta? Takie sytuacje zdarzają się często, gdy jest ono wynajmowane za granicą.

Zgadza się, dlatego firmy szczególnie w takich przypadkach będą miały duży problemem z rozliczeniem kosztów. Ustawodawca zdaje się nie zauważać, że funkcjonujemy w otwartej gospodarce i przedsiębiorcy prowadzą swoje interesy także za granicą.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane