statystyki

Liss: Krótki najem korzystny, jeżeli w polisie jest wartość auta [WYWIAD]

autor: Magdalena Majkowska28.01.2019, 08:35; Aktualizacja: 28.01.2019, 10:29
Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland fot. Materiały prasowe

Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland fot. Materiały prasoweźródło: Materiały Prasowe

Przedsiębiorcy wynajmujący drogie auta za granicą mogą mieć duży problem z rozliczaniem w kosztach związanych z tym wydatków - mówi Piotr Liss, doradca podatkowy, partner w RSM Poland.

Limit 150 tys. zł rozliczania w kosztach samochodów osobowych stosuje się nie tylko do wieloletnich umów leasingu czy najmu, ale i umów krótkoterminowego korzystania z drogich aut, tj. krócej niż 6 miesięcy. Inny jest jednak sposób kalkulacji proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu. Powiązano go z wartością dla celów ubezpieczenia, dlaczego?

W przypadku najmu krótkoterminowego przyjęto – poniekąd słuszne – założenie, że najemca nie dysponuje informacją o wartości samochodu, więc należy ją zaczerpnąć z polisy ubezpieczeniowej. Mówi o tym art. 16 ust. 5d ustawy o CIT, niestety w świetle przepisów jest to jedyny i obligatoryjny sposób ustalenia wartości pojazdu, co w określonych przypadkach może zamknąć drogę do zaliczenia wydatków związanych z najmem do kosztów uzyskania przychodów.

Co ma zrobić przedsiębiorca, który w polisie nie ma podanej wartości ubezpieczeniowej auta? Takie sytuacje zdarzają się często, gdy jest ono wynajmowane za granicą.

Zgadza się, dlatego firmy szczególnie w takich przypadkach będą miały duży problemem z rozliczeniem kosztów. Ustawodawca zdaje się nie zauważać, że funkcjonujemy w otwartej gospodarce i przedsiębiorcy prowadzą swoje interesy także za granicą.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane