statystyki

Przed 2019 r. nie odliczano spłaty kredytu

autor: Łukasz Zalewski23.01.2019, 08:05; Aktualizacja: 23.01.2019, 09:30
dom, hipoteka, kredyt hipoteczny

dom, hipoteka, kredyt hipotecznyźródło: ShutterStock

Podatnik, który sprzedał odziedziczoną nieruchomość, obciążoną kredytem hipotecznym, nie mógł odliczać od przychodu spłaconego przez siebie długu wobec banku – potwierdził NSA. Chodziło o stan prawny obowiązujący do końca 2018 r.

Spór z fiskusem toczyło rodzeństwo (siostra i brat), które w spadku po ojcu odziedziczyło udziały w mieszkaniu (reszta udziałów należała do żony zmarłego). Rodzina sprzedała następnie ten lokal, przy czym warunkiem zbycia była spłata kredytu hipotecznego, zaciągniętego przed laty przez rodziców na jego zakup. Część pieniędzy ze sprzedaży poszła więc na spłatę kredytu, a część na konta siostry i brata.

Oboje uważali, że spłata przypadających na nich części kredytu jest kosztem odpłatnego zbycia udziałów w lokalu. Argumentowali, że takim kosztem jest każdy wydatek, bez którego sprzedaż nieruchomości nie byłaby możliwa. A bez spłaty kredytu do sprzedaży w ogóle by nie doszło.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane