NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

autor: Patrycja Dudek16.01.2019, 10:45; Aktualizacja: 16.01.2019, 10:46
Porównywanie najmu do zakupu jednostek inwestycyjnych jest chybione, podobnie jak argument o niezawodowym charakterze najmu ze względu na zlecenie obsługi profesjonalistom.

Porównywanie najmu do zakupu jednostek inwestycyjnych jest chybione, podobnie jak argument o niezawodowym charakterze najmu ze względu na zlecenie obsługi profesjonalistom.źródło: ShutterStock

Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem kobieta, która wspólnie z mężem miała kilka lokali wynajmowanych na cele mieszkalne. Niezależnie od tego małżonkowie założyli spółkę cywilna, ale przedmiot jej działalność był całkowicie odrębny od najmu – była to drukarnia. Od przychodów z najmu płacili oboje 8,5-proc. ryczałt.

Z pomocą profesjonalisty

Po pewnym czasie podatniczka postanowiła dokupić kilka mieszkań i wynająć profesjonalną firmę do obsługi najmu. We wniosku o interpretację podkreśliła, że ani ona, ani jej mąż nie będą prowadzić aktywnych działań w zakresie najmu, bo zajmie się tym firma, której udzielą pełnomocnictwa. Miała ona przejąć wszystkie obowiązki ciążące na właścicielach. Miała więc wyszukiwać najemców, podpisywać z nimi umowy, pobierać kaucje gwarancyjne, monitorować stan lokali, załatwiać sprawy związane ze zgłaszaniem awarii, drobnych napraw, reklamacji, rozliczać zakończone umowy najmu i przygotowywać lokal dla nowego najemcy. Natomiast czynsz najmu miał trafiać bezpośrednio na rachunek bankowy małżonków.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane