statystyki

NSA stwierdził, że wynajem wielu mieszkań to biznes

autor: Patrycja Dudek16.01.2019, 10:45; Aktualizacja: 16.01.2019, 10:46
Porównywanie najmu do zakupu jednostek inwestycyjnych jest chybione, podobnie jak argument o niezawodowym charakterze najmu ze względu na zlecenie obsługi profesjonalistom.

Porównywanie najmu do zakupu jednostek inwestycyjnych jest chybione, podobnie jak argument o niezawodowym charakterze najmu ze względu na zlecenie obsługi profesjonalistom.źródło: ShutterStock

Zlecenie obsługi najmu profesjonalnej firmie nie oznacza, że właściciel sam nie prowadzi działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Spór w tej sprawie toczyła z fiskusem kobieta, która wspólnie z mężem miała kilka lokali wynajmowanych na cele mieszkalne. Niezależnie od tego małżonkowie założyli spółkę cywilna, ale przedmiot jej działalność był całkowicie odrębny od najmu – była to drukarnia. Od przychodów z najmu płacili oboje 8,5-proc. ryczałt.

Z pomocą profesjonalisty

Po pewnym czasie podatniczka postanowiła dokupić kilka mieszkań i wynająć profesjonalną firmę do obsługi najmu. We wniosku o interpretację podkreśliła, że ani ona, ani jej mąż nie będą prowadzić aktywnych działań w zakresie najmu, bo zajmie się tym firma, której udzielą pełnomocnictwa. Miała ona przejąć wszystkie obowiązki ciążące na właścicielach. Miała więc wyszukiwać najemców, podpisywać z nimi umowy, pobierać kaucje gwarancyjne, monitorować stan lokali, załatwiać sprawy związane ze zgłaszaniem awarii, drobnych napraw, reklamacji, rozliczać zakończone umowy najmu i przygotowywać lokal dla nowego najemcy. Natomiast czynsz najmu miał trafiać bezpośrednio na rachunek bankowy małżonków.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane