statystyki

Wymiana informacji podatkowych z zagranicą także o interpretacjach i APA

autor: Mariusz Szulc08.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:52
Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus.

Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus.źródło: ShutterStock

Do końca 2017 r. urzędnicy polskiego Ministerstwa Finansów przekazali do innych krajów 118 transgranicznych interpretacji i uprzednich porozumień cenowych. 11 kolejnych wysłano dopiero w 2018 r., czyli po czasie.

Tak wynika z grudniowego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dotyczy on automatycznej wymiany transgranicznych interpretacji i uprzednich porozumień cenowych (skrót z ang. APA) nie tylko z krajami Unii Europejskiej, ale też z innymi należącymi do OECD.

Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus. Ministerstwo Finansów tłumaczyło to problemami z prawidłową identyfikacją kraju (bądź terytorium zależnego), do którego należało wysłać interpretacje i APA. W przyszłości podatnicy mają sami podawać we wniosku o interpretację, kim jest ich zagraniczny kontrahent i w jakim kraju działa. Zakłada tak projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, o czym pisaliśmy w artykule „Kto nie ujawni kontrahenta, nie dostanie interpretacji” (DGP nr 201/2018).


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane