statystyki

Wymiana informacji podatkowych z zagranicą także o interpretacjach i APA

autor: Mariusz Szulc08.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:52
Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus.

Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus.źródło: ShutterStock

Do końca 2017 r. urzędnicy polskiego Ministerstwa Finansów przekazali do innych krajów 118 transgranicznych interpretacji i uprzednich porozumień cenowych. 11 kolejnych wysłano dopiero w 2018 r., czyli po czasie.

Tak wynika z grudniowego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dotyczy on automatycznej wymiany transgranicznych interpretacji i uprzednich porozumień cenowych (skrót z ang. APA) nie tylko z krajami Unii Europejskiej, ale też z innymi należącymi do OECD.

Nasz kraj nie wypadł źle w zestawieniu, ale OECD zwróciła uwagę na spóźnienia, które notował polski fiskus. Ministerstwo Finansów tłumaczyło to problemami z prawidłową identyfikacją kraju (bądź terytorium zależnego), do którego należało wysłać interpretacje i APA. W przyszłości podatnicy mają sami podawać we wniosku o interpretację, kim jest ich zagraniczny kontrahent i w jakim kraju działa. Zakłada tak projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, o czym pisaliśmy w artykule „Kto nie ujawni kontrahenta, nie dostanie interpretacji” (DGP nr 201/2018).


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane