statystyki

Budżet zyska, choć tytoniowy nałóg nie zdrożeje

autor: Patrycja Otto08.01.2019, 07:26; Aktualizacja: 08.01.2019, 07:41
W grudniu minister finansów podał średnią ważoną cenę detaliczną papierosów obowiązującą w 2019 r.

W grudniu minister finansów podał średnią ważoną cenę detaliczną papierosów obowiązującą w 2019 r.źródło: ShutterStock

Resort finansów nie podniósł akcyzy na papierosy, ale na nowo skalkulował średnią cenę, od której się ją nalicza. Choć wzrosła, to producenci powstrzymują się od podwyżek swoich wyrobów.

W grudniu minister finansów podał średnią ważoną cenę detaliczną papierosów obowiązującą w 2019 r. To kwota stanowiąca dla koncernów tytoniowych podstawę do wyliczenia akcyzy i VAT, które muszą odprowadzić do budżetu za każdą sprzedaną paczkę. W tym roku cena to 13,93 zł. W ubiegłym była o 18 gr niższa. Do tej pory takie obwieszczenie resortu było dla producentów sygnałem do podwyżek. Ale teraz jest inaczej. Oferowane w sklepach i kioskach papierosy wciąż mają taką samą cenę.

Jedna z czołowych hurtowni papierosów w kraju deklaruje, że nie dostała nowych wyższych cenników od koncernów tytoniowych. Podobnie mówią przedstawiciele innych dystrybutorów tego rodzaju produktów.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • observer(2019-01-08 17:58) Zgłoś naruszenie 50

    Myślałem że rząd zmądrzał i zauważył że podnoszenie akcyzy skutkuje jedynie wzrostem szarej strefy i budżet traci a zarabia mafia. Widać pazerność silniejsza od rozumu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane