statystyki

Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Rozliczenia służbowych aut, ulgi dla firm i małych podatników

04.01.2019, 07:13; Aktualizacja: 09.01.2019, 13:21
Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku u źródła zryczałtowanego podatku od przychodów wypłacanych nierezydentom.

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku u źródła zryczałtowanego podatku od przychodów wypłacanych nierezydentom.źródło: ShutterStock

Od 2019 roku weszło w życie wiele korzystnych podatkowych zmian dla firm, ale także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą liczyć na ułatwienia i ulgi.

Od stycznia przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowej ulgi IP Box (zwana również Innovation Box). Przewiduje ona opodatkowanie dochodu z praw własności intelektualnej, które zostaną wytworzone, rozwinięte lub ulepszone przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej atrakcyjną stawką w wysokości 5 proc.

Dotyczy ona kwalifikowanych praw własności intelektualnej, które podlegają ochronie prawnej, a więc: patentów, praw ochronnych na wzór użytkowy, praw z rejestracji wzoru przemysłowego, praw z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowych praw ochronnych dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin, praw z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu, wyłącznego prawa, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin oraz autorskich praw do programu komputerowego.

Ważne! Z nowej ulgi IP Box można skorzystać niezależnie od ulgi na badania i rozwój (B+R).

Nowe przepisy nie wymagają w przypadku programów komputerowych patentu, rejestracji autorskiego wytworu ani gromadzenia dokumentów potwierdzających prawo do danej wartości. Warunkiem jest jednak posiadanie autorskiego prawa do programu komputerowego.

Zgodnie z ustawą z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 z późn. zm.; dalej: ustawa o CIT) oraz ustawą z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT), dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (IP) będą dochody z:

Od 2019 r. ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów (KUP) objęły wydatki związane z użytkowaniem aut osobowych niezależnie od sposobu ich użytkowania. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 23 października 2018 r. nowelizująca przepisy ustaw o PIT, CIT oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2159). W tym przypadku nowe zasady są analogiczne dla obu ustaw o podatku dochodowym.

Podwyższony został – z 20 tys. euro (czyli ok. 86 tys. zł) do 150 tys. zł – limit odpisów amortyzacyjnych i wydatków na ubezpieczenie aut osobowych, które przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych. Taki sam limit (150 tys. zł) dotyczy opłat z tytułu umów leasingu, najmu, dzierżawy (zawartych po 31 grudnia 2018 r.). Dotychczas raty leasingowe można było zaliczać do podatkowych kosztów bez ograniczeń. W tym przypadku ważne są też przepisy przejściowe. Umowy leasingu i podobne dotyczące samochodu osobowego zawarte przed 2019 r. mogą być rozliczane na dotychczasowych zasadach. Dotyczy to również sytuacji, gdy umowa została podpisana jeszcze w ubiegłym roku, a auto zostanie dostarczone w tym roku. Przy czym trzeba pamiętać, że organ może takie działanie w niektórych przypadkach uznać za optymalizację.

Należy też pamiętać, że preferencję może też wykluczyć zmiana w umowie zawartej przed 2019 r. Przepis nie określa, jakie modyfikacje to mają być. Przy czym Ministerstwo Finansów stwierdziło, że nowe regulacje powinny być stosowane w przypadku zmiany umowy, która ma lub może mieć wpływ na skutki w podatku dochodowym, np. wpływa na wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Od 1 stycznia można odliczać od przychodu 100 proc. składek na obowiązkowe ubezpieczenie auta. Dla dobrowolnego obowiązuje limit 150 tys. zł. W obu przypadkach nie ma zastosowania 75-proc. limit – wynika z wyjaśnień MF.

Limit 150 tys. zł ma dotyczyć też wszelkich wydatków związanych z zakupem (nie chodzi o użytkowanie) samochodu osobowego. Przy jego sprzedaży przedsiębiorcy nie będą więc mogli odliczyć więcej niż ten limit. Kosztem przy zbyciu będzie więc różnica między limitem 150 tys. zł a wartością dokonanych już przez sprzedającego odpisów amortyzacyjnych zaliczonych do KUP. Zmiana ta ma dotyczyć tylko aut, które zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych po 31 grudnia 2018 r. Oznacza to, że jeżeli w momencie sprzedaży samochodu o wartości 400 tys. zł (wartość netto + nieodliczony VAT) do kosztów podatkowych firma zaliczyła 90 tys. zł, to przy sprzedaży może ująć w KUP jeszcze 60 tys. zł (150 tys. zł – 90 tys. zł). Co do tych przepisów są jednak wątpliwości interpretacyjne (patrz opinia Bartosza Mazura). Oba limity, tj. 150 tys. zł dotyczące amortyzacji podatkowej oraz sprzedaży, nie dotyczą jednak firm: leasingowych, typu rent a car, a także innych podmiotów, które prowadzą działalność w zakresie wynajmu samochodów osobowych.

Nowelizacja wprowadzi też ograniczenia dla wydatków eksploatacyjnych (np. zakup paliwa, opłaty autostradowe, parkingowe), jeśli auto będzie jest używane dla celów mieszanych (tj. służbowych i prywatnych). W takiej sytuacji do kosztów podatkowych będzie można zaliczać 75 proc. tych nakładów. Tylko przedsiębiorcy, którzy będą prowadzić ewidencję taką, jak dla celów 100 proc. odliczenia VAT, będą mogli zaliczyć do kosztów całość wydatków eksploatacyjnych związanych z użytkowaniem samochodu.

Kolejna zmiana dotyczy tylko osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które nie wprowadziły auta do firmowej ewidencji środków trwałych. Od początku roku mogą one odliczyć tylko 20 proc. wydatków związanych z używaniem samochodu. W związku z tym zlikwidowana zostanie kilometrówka. Jednak nie zniknie ona całkowicie. Nadal będą ją stosować pracownicy, którzy prywatne auto użytkują do celów służbowych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane