Spłata podwykonawców budowlanych zmniejsza przychód inwestora

autor: Mariusz Szulc27.12.2018, 18:00
Inwestor może zaliczyć do kosztów wydatki na rzecz podwykonawców w tej części, w której nie zostaną mu one potem w jakikolwiek sposób zwrócone.

Inwestor może zaliczyć do kosztów wydatki na rzecz podwykonawców w tej części, w której nie zostaną mu one potem w jakikolwiek sposób zwrócone.źródło: ShutterStock

Kwoty, które inwestor musiał zapłacić podwykonawcom budowlanym z powodu ciążącej na nim solidarnej odpowiedzialności za te wypłaty, mogą być jego kosztem podatkowym – orzekł WSA w Gliwicach.

Zastrzegł, że nie dotyczy to kwot, które inwestor odzyska potem od generalnego wykonawcy.

Chodziło o spółkę, która zleciła generalnemu wykonawcy budowę nowego zakładu produkcyjnego. W umowie zgodziła się na podwykonawców. Po pewnym czasie jednak generalny wykonawca przestał wypłacać im wynagrodzenia. Tym samym spółka, jako inwestor, stała się solidarnie odpowiedzialna za powstałe zaległości, zgodnie z art. 647 1 par. 5 kodeksu cywilnego. Gdy więc podwykonawcy zaczęli występować do niej o zapłatę, spółka zaczęła systematycznie spłacać ich roszczenia.

Potem zawarła porozumienie z generalnym wykonawcą, w którym zobowiązał się on do zrekompensowania jej przynajmniej części wydatków poniesionych w związku z solidarną odpowiedzialnością.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane