statystyki

PIT: Formularze przekazane w grudniu jeszcze na starych zasadach

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.12.2018, 08:04; Aktualizacja: 27.12.2018, 08:08
Od Nowego Roku formularze PIT-11 i PIT-8C, składane już wyłącznie w wersji elektronicznej, trzeba będzie przesłać do urzędu skarbowego do końca styczni

Od Nowego Roku formularze PIT-11 i PIT-8C, składane już wyłącznie w wersji elektronicznej, trzeba będzie przesłać do urzędu skarbowego do końca styczniźródło: ShutterStock

Kto przesłał już PIT-8C i PIT-11 za mijający rok, mógł to zrobić na papierze, według dotychczasowych wzorów. Obowiązek elektronicznej wysyłki wejdzie w życie dopiero od Nowego Roku.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Odpowiedź wydaje się oczywista w świetle rozporządzenie ministra finansów z 22 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2237). Niestety, oprócz tego przepisu są jeszcze inne, z których można by wnioskować inaczej. Stąd pytania czytelników kierowane do naszej redakcji.

W rozporządzeniu z 22 listopada 2018 r. minister określił wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie PIT. Zasadniczo wchodzi ono w życie dopiero 1 stycznia 2019 r., ale – jak wynika z par. 2 ust. 1 – nowe wzory stosuje się już do przychodów i dochodów uzyskanych w 2018 r.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy formularze zostały przesłane przed 1 stycznia 2019 r. Tu obowiązują jeszcze stare wzory – mówi o tym par. 2 ust. 2 rozporządzenia.

W jakiej wersji

Czytelnicy pytają nas, czy w takiej sytuacji będą musieli w 2019 r. ponowić wysyłkę i przekazać te same formularze nie tylko o zmienionej treści, ale i w wersji online.

Obowiązek elektronicznej wysyłki PIT-11 i PIT-8C do urzędu skarbowego wprowadza art. 45ba ordynacji podatkowej. Wynika to z nowelizacji uchwalonej przez Sejm 4 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2126). Co więcej, ta sama nowelizacja zakłada, że zmieniony przepis będzie miał zastosowanie już do dochodów uzyskanych w 2018 r.

Czy zatem – jak pytają czytelnicy – płatnik, który wysłał już informacje PIT-8C i PIT-11 na papierze, będzie musiał ponowić wysyłkę i przekazać te same formularze w wersji elektronicznej?


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane