statystyki

PIT: Formularze przekazane w grudniu jeszcze na starych zasadach

autor: Katarzyna Jędrzejewska27.12.2018, 08:04; Aktualizacja: 27.12.2018, 08:08
Od Nowego Roku formularze PIT-11 i PIT-8C, składane już wyłącznie w wersji elektronicznej, trzeba będzie przesłać do urzędu skarbowego do końca styczni

Od Nowego Roku formularze PIT-11 i PIT-8C, składane już wyłącznie w wersji elektronicznej, trzeba będzie przesłać do urzędu skarbowego do końca styczniźródło: ShutterStock

Kto przesłał już PIT-8C i PIT-11 za mijający rok, mógł to zrobić na papierze, według dotychczasowych wzorów. Obowiązek elektronicznej wysyłki wejdzie w życie dopiero od Nowego Roku.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie DGP. Odpowiedź wydaje się oczywista w świetle rozporządzenie ministra finansów z 22 listopada 2018 r. (Dz.U. poz. 2237). Niestety, oprócz tego przepisu są jeszcze inne, z których można by wnioskować inaczej. Stąd pytania czytelników kierowane do naszej redakcji.

W rozporządzeniu z 22 listopada 2018 r. minister określił wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie PIT. Zasadniczo wchodzi ono w życie dopiero 1 stycznia 2019 r., ale – jak wynika z par. 2 ust. 1 – nowe wzory stosuje się już do przychodów i dochodów uzyskanych w 2018 r.

Wyjątkiem są sytuacje, gdy formularze zostały przesłane przed 1 stycznia 2019 r. Tu obowiązują jeszcze stare wzory – mówi o tym par. 2 ust. 2 rozporządzenia.

W jakiej wersji

Czytelnicy pytają nas, czy w takiej sytuacji będą musieli w 2019 r. ponowić wysyłkę i przekazać te same formularze nie tylko o zmienionej treści, ale i w wersji online.

Obowiązek elektronicznej wysyłki PIT-11 i PIT-8C do urzędu skarbowego wprowadza art. 45ba ordynacji podatkowej. Wynika to z nowelizacji uchwalonej przez Sejm 4 października 2018 r. (Dz.U. poz. 2126). Co więcej, ta sama nowelizacja zakłada, że zmieniony przepis będzie miał zastosowanie już do dochodów uzyskanych w 2018 r.

Czy zatem – jak pytają czytelnicy – płatnik, który wysłał już informacje PIT-8C i PIT-11 na papierze, będzie musiał ponowić wysyłkę i przekazać te same formularze w wersji elektronicznej?


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane