statystyki

Wycofanie papierosów z rynku to nie reklamacja - nie ma zwrotu akcyzy

autor: Łukasz Zalewski18.12.2018, 09:22; Aktualizacja: 18.12.2018, 09:26
Papierosy

Spółka uważała, że jeśli uzna reklamacje za zasadne, to będzie mogła wycofać kwotę akcyzy zapłaconą od reklamowanych wyrobów.źródło: ShutterStock

Zmiany prawne lub utrata ważności banderol, zmuszające producenta papierosów do wycofania produktów z rynku, nie są reklamacją, a więc nie przysługuje zwrot akcyzy – orzekł NSA.

Spółka liczyła się z możliwością wycofania papierosów z rynku. Liczyła się z tym, że może zostać wprowadzony zakaz sprzedaży danego wyrobu, co będzie oznaczało konieczność wycofania z handlu wyrobów tytoniowych, dostarczonych już kontrahentom.

Spodziewała się tego w związku z koniecznością wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE. Wprowadza ona zmiany w opakowaniach wyrobów tytoniowych. Za sprzedaż produktów w opakowaniach niezgodnych z wymogami dyrektywa przewiduje też sankcje karne. Kraje członkowskie UE mają czas do 20 maja 2019 r. na dostosowanie przepisów do tych zmian.

Innym powodem reklamacji może być też utrata ważności znaków akcyzy (banderol), gdy np. kontrahent przeszacuje swoje możliwości sprzedaży i kupi za dużo papierosów, których potem nie sprzeda. To doprowadzi do utraty ważności banderol.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane