statystyki

Ulga mieszkaniowa: Dwa lata nie tylko na wydatek, ale i na nabycie własności

20.11.2018, 20:00
Podatnik bronił się, twierdząc, że ustawa o PIT nie wymaga zostania właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w ciągu dwóch lat.

Podatnik bronił się, twierdząc, że ustawa o PIT nie wymaga zostania właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w ciągu dwóch lat.źródło: ShutterStock

Mąż, który buduje budynek na gruncie należącym do żony, musi uzyskać współwłasność w ciągu dwóch lat. W przeciwnym razie straci prawo do ulgi mieszkaniowej – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o podatnika, którego żona dostała od teścia i szwagierki grunt budowlany. Małżonkowie postanowili postawić na nim dom. Dotychczasowy, którego byli współwłaścicielami, sprzedali po upływie dwóch lat od nabycia. Nie obawiali się podatku dochodowego, bo w ciągu dwóch lat zamierzali wydać wszystkie pieniądze na budowę domu. W trzecim roku rozszerzyli wspólność majątkową na grunt, który podarowała żonie rodzina męża.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że w tych okolicznościach mąż nie spełnił warunków pozwalających na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Wyjaśnił, że wydatki muszą być ponoszone na własny budynek mieszkaniowy, a ten zawsze należy do właściciela gruntu (chyba że został wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym).

W tym wypadku właścicielem gruntu przez trzy lata była żona podatnika. Mąż nie ponosił więc wydatków na własne cele mieszkaniowe, tylko na majątek odrębny małżonki – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Wyjaśnił, że nawet jeśli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu mężczyzna nie był współwłaścicielem gruntu, to powinien się nim stać najpóźniej ostatniego dnia dwuletniego okresu, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Skoro tego nie zrobił, to musi zapłacić PIT od swojej połowy dochodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane