statystyki

Ulga mieszkaniowa: Dwa lata nie tylko na wydatek, ale i na nabycie własności

20.11.2018, 20:00
Podatnik bronił się, twierdząc, że ustawa o PIT nie wymaga zostania właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w ciągu dwóch lat.

Podatnik bronił się, twierdząc, że ustawa o PIT nie wymaga zostania właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości w ciągu dwóch lat.źródło: ShutterStock

Mąż, który buduje budynek na gruncie należącym do żony, musi uzyskać współwłasność w ciągu dwóch lat. W przeciwnym razie straci prawo do ulgi mieszkaniowej – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o podatnika, którego żona dostała od teścia i szwagierki grunt budowlany. Małżonkowie postanowili postawić na nim dom. Dotychczasowy, którego byli współwłaścicielami, sprzedali po upływie dwóch lat od nabycia. Nie obawiali się podatku dochodowego, bo w ciągu dwóch lat zamierzali wydać wszystkie pieniądze na budowę domu. W trzecim roku rozszerzyli wspólność majątkową na grunt, który podarowała żonie rodzina męża.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że w tych okolicznościach mąż nie spełnił warunków pozwalających na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej. Wyjaśnił, że wydatki muszą być ponoszone na własny budynek mieszkaniowy, a ten zawsze należy do właściciela gruntu (chyba że został wzniesiony na gruncie będącym w użytkowaniu wieczystym).

W tym wypadku właścicielem gruntu przez trzy lata była żona podatnika. Mąż nie ponosił więc wydatków na własne cele mieszkaniowe, tylko na majątek odrębny małżonki – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Wyjaśnił, że nawet jeśli w chwili ponoszenia wydatków na budowę domu mężczyzna nie był współwłaścicielem gruntu, to powinien się nim stać najpóźniej ostatniego dnia dwuletniego okresu, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Skoro tego nie zrobił, to musi zapłacić PIT od swojej połowy dochodu ze sprzedaży poprzedniej nieruchomości.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane