Młode pary były pytane o szczegóły wesela przez urzędników skarbówki na terenach czterech izb administracji skarbowej. Nie chodziło jednak o małżonków, ale o firmy z branży weselnej. Takie informacje wynikają z odpowiedzi wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego na poselską interpelację.
Poseł Stanisław Tyszka (Kukiz'15) nawiązał do procederu, który szczegółowo i wielokrotnie opisywaliśmy na łamach DGP. Informowaliśmy, że skarbówka masowo wysyła wezwania do nowożeńców, którzy organizowali wesele w 2016 r. W pismach fiskus pytał małżonków o to, kiedy i w jakiej sali odbywała się impreza, ile kosztowały usługi kelnerów, jakie było wynagrodzenie zespołu muzycznego (urzędnicy prosili przy tym o telefony i inne dane muzyków), czy impreza była filmowana itp.
Poseł zauważył, że tylko w samej Małopolsce urzędnicy wysłali 345 takich wezwań. Zapytał więc Ministerstwo Finansów o skalę procederu i o to, czy resort wyeliminuje podobne praktyki w przyszłości.
Wiceminister Cybulski w odpowiedzi na interpelację wyjaśnił, że wezwania wysyłano na terenie czterech izb administracji skarbowej. Łącznie było ich 585. W poszczególnych przypadkach fiskus pytał nowożeńców o informacje w związku z działaniami, które prowadził wobec właściciela sali weselnej, zespołu muzycznego (i jego poszczególnych członków), przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne oraz podatników zajmujących się obsługą muzyczną imprez. Nie chodzi więc o prezenty, które otrzymują małżonkowie.
Wiceminister przyznał jednak, że skarbówka działa również na tym polu. Poinformował, że fiskus podjął czynności sprawdzające wobec nowożeńców, którzy powołali się właśnie na prezenty ślubne jako źródło pokrycia swoich wydatków. Wiceszef KAS wyjaśnił, że prowadzono jedno postępowanie podatkowe wobec przedsiębiorcy, który tłumaczył, że kupił środki trwałe w swojej firmie za pieniądze z prezentów ślubnych, które otrzymał na weselu organizowanym w Armenii.
Wiceminister Cybulski zapewnił, że w przyszłości Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie nadużywać swoich kompetencji ani nadmiernie wkraczać w sferę prywatną podatników. Apelował o to do urzędników w specjalnym liście, który trafił już do dyrektorów wszystkich 16 izb administracji skarbowej.
Odpowiedź wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego z 13 grudnia 2018 r. na interpelację poselską nr 27758