statystyki

Zmiany w podatkach 2019 [LISTA]

autor: Mariusz Szulc, Agnieszka Pokojska13.12.2018, 08:50; Aktualizacja: 15.12.2018, 12:04
Resort opracował też nowy system pobierania opłat egzekucyjnych i manipulacyjnych

Resort opracował też nowy system pobierania opłat egzekucyjnych i manipulacyjnychźródło: ShutterStock

Obowiązkowy split payment w drugiej połowie roku, biała lista podatników VAT, uszczelnienie akcyzy od samochodów, suszu tytoniowego, alkoholu i oleju opałowego oraz wdrożenie całego katalogu ułatwień

To tylko niektóre plany Ministerstwa Finansów na 2019 r. – wynika z informacji opublikowanej na stronie resortu. Wiele projektów w tym zakresie jest już znanych. Niektóre czekają na zgodę Komisji Europejskiej.

Obowiązkowy split payment

Najwcześniej od lipca 2019 r. ma wejść w życie – według założeń MF – obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w branżach, w których obowiązuje odwrotne obciążenie (czyli gdy VAT rozlicza nabywca, a nie sprzedawca). To oznaczałoby, że nabywcy z takich branż musieliby płacić sprzedawcom dwoma przelewami: kwotę netto na zwykłe konto rozliczeniowe, a równowartość VAT – na specjalny rachunek VAT. Wprowadzenie obowiązkowego split paymentu zależy od decyzji Komisji Europejskiej, która jest spodziewana w styczniu 2019 r.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • obserwator(2018-12-13 10:50) Zgłoś naruszenie 430

  W 2019 r. uszczelnień ciąg dalszy.Całkowicie uszczelnić nie da się ,można tylko w jakimś stopniu ograniczyć.Oby tylko te uszczelnienia nie doprowadziły do większej SZAREJ STREFY,która już w tej chwili jest nie mała.A państwo jak zwykle o tym dowie się na końcu.

  Odpowiedz
 • KORYTO PLUS(2018-12-14 03:08) Zgłoś naruszenie 306

  Najlatwiej zakazac prowadzenia dzialalnosci gospodarczej - zero wyludzen. bolszewickie mazenie.

  Odpowiedz
 • KATARZYNA Z WARSZAWY(2018-12-18 12:56) Zgłoś naruszenie 67

  JEŻELI NIE BĘDZIE POTRĄCANY PODATEK OD RENT i EMERYTUR TO SIEDZICIE NA SWOICH DOTYCHCZASOWYCH STOŁKACH W RZĄDZIE, SEJMIE I SENACIE. NATOMIAST JEŻELI RENCIŚCI i EMERYCI BĘDĄ PŁACIĆ NADAL PODATEK OD SWOICH ŚWIADCZEŃ ZUZOWSKICH, TO NA WAS NIE ZAGŁOSUJEMY i PRZEGRACIE PRZEZ GŁUPOTĘ WYBORY.

  Odpowiedz
 • Komornik(2018-12-21 11:33) Zgłoś naruszenie 50

  Czy według nowej ustawy będą opodatkowani VAT - em komornicy? Duża kasa do wzięcia niech państwo wyciągnie po te pieniądze łapę.

  Odpowiedz
 • Alojzy(2018-12-29 00:47) Zgłoś naruszenie 01

  Prowadzę niedużą, jednoosobową firmę. Tak naprawdę robię to, co lubię, a sprawami księgowymi w ogóle nie muszę się przejmować, bo robi to za mnie biuro rachunkowe Gama.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane