statystyki

VAT marża także od dzieł sztuki z innych krajów UE

autor: Mariusz Szulc10.12.2018, 20:00
Unijny trybunał orzekł, że handlarz sztuką ma prawo rozliczać się według procedury VAT marża.

Unijny trybunał orzekł, że handlarz sztuką ma prawo rozliczać się według procedury VAT marża.źródło: ShutterStock

Handlarz sztuką, który kupił obrazy z innego państwa unijnego, płaci podatek tylko od różnicy w cenie. Za to nie odliczy równolegle podatku od takiej transakcji – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o obywatela Niemiec, obracającego dziełami sztuki. W 2014 r. otrzymał on obrazy od artystów z innych państw unijnych. Sprzedawcy zadeklarowali te dostawy u siebie jako zwolnione od VAT dostawy wewnątrzwspólnotowe, a więc podatek powinien był rozliczyć kupujący.

Mężczyzna chciał jednak skorzystać z procedury VAT marża, czyli zapłacić podatek tylko od różnicy (pomniejszonej o VAT) między kwotą uzyskaną z późniejszej sprzedaży obrazów a ceną ich zakupu. Uważał, że ma do tego prawo zgodnie z art. 313 i art. 316 ust. 1 lit. b unijnej dyrektywy VAT. Przepisy te pozwalają na skorzystanie z preferencji m.in. przy rozliczeniu dostawy dzieł sztuki przez twórców lub ich następców prawnych.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane